Katalog znalezionych fraz
Erotyka — strony, Obrazki i wiele więcej na WordPress

Budujê sobie osobistego Vaulta, by przetrwaæ atak nuklearny i próbowaæ siê w nim w razie czego obroniæ (tyle siê teraz mówi o tarczy antyrakietowej i konfliktach z Rosj±).
Schron bêdzie mia³ 2 poziomy podziemi, 5 metrów g³êboko¶ci (oba piêtra),
4 d³ugo¶ci i szeroko¶ci (16m^2/piêtro).
Strop 1-go poziomu podziemi znajdzie siê 15cm pod ziemi± (posadzê sobie kwiatki na schronie), wodê bêdê czerpa³ do momentu eksplozji z wód gruntowych (sta³e zapasy ok.80l wody)
Proszê o wszelkie wskazówki dotycz±ce budowy.
Piwo za ka¿d± pomoc



Czekaj, czekaj, a sk±d ty masz pieni±dze na tak± konstrukcjê?

W ka¿dym razie potrzebujesz sporo o³owiu, ¿elbetonu, pancerne drzwi, ew. pancern± klapê, a i tak pow±tpiewam, czy takowy schron zapewni ci schronienie na wypadek atomowego holocaustu.

Wiki: shelter [EN]
Wiki: photo [EN]
Rewelacyjne plany i schematy
Duck and Cover ;]

Poza tym polecam Google i frazy: atomic shelter, nuclear shelter, fallout, atomic vault, nuclear holocaust, etc.

Pozdrawiam.
Przeginasz Ouin. Gdyby budowa³ profesjonalny schron który mia³by przetrwaæ bezpo¶rednie trafienie, to ¿elbeton i pancerne drzwi owszem. Ale taki "domowy" schron to nie musi byæ zbyt skomplikowany. Wystarczy nawet odpowiednio zabezpieczona drewniana konstrukcja, albo ulokowaæ taki w piwnicy. Przede wszystkim nale¿y zadbaæ o szczelno¶æ takiego schronu i wentylacjê z filtrem przeciwpy³owym (je¶li by chroni³ przed gazem to jeszcze lepiej, ale to ju¿ wiêkszy high tech), no i oczywi¶cie wa¿ne jest miejsce do przechowywania ¿ywno¶ci. Nale¿y pamiêtaæ ¿e taki schron nie s³u¿y by przetrwaæ lata, ale by przetrwaæ pierwszy atak i po wyczerpaniu zapasów zwiaæ w miejsce mniej zagro¿one ska¿eniem. Koszty takiego schronu nie s± wysokie i swego czasu w Stanach budowali sobie takie w ogródkach. Wed³ug mnie schron jest zbêdny (no chyba ¿e ¿yje siê w alei torbnad), no ale jak kto¶ nie ma co zrobiæ z czasem, kas± lub po prostu jest fanem Fallouta, to czemu nie

PS: Zapomnia³ bym: W profesjonalnych schronach nie stosuje siê o³owiu, bo jest niepraktyczny (ciê¿ki i plastyczny), a gruba warstwa ziemi i betonu w zupe³no¶ci wystarcza.
http://pl.youtube.com/watch?v=b1fGUq-m_NM&feature=related


Jako ciekawostkê dodam, ¿e w USA mo¿na sobie kupiæ schron. Wygl±da jak zbiornik na szambo. Kopi± dó³ w ogródku i zakopuj± tê "kapsu³e".
Tak swoj± droga... Tam ludzie mieszkaj± w papierowych domach a w ogródkach buduj± schrony:D
Kiedy¶ mia³em link do producenta ale gdzie¶ uciek³. Jakby ci siê uda³o znale¼æ to s± tam przekroje z wnêtrz i ró¿ne takie techniczne sprawy.

A tak na polskie warunki mo¿e mo¿na w³a¶nie urz±dziæ schron w przerobionym zbiorniku na szambo?
Mo¿na by wzi±æ stary zbiornik od cysterny o go zabetonowaæ od zewn±trz. W ¶rodku jak±¶ pod³ogê zamontowaæ i wywierciæ dziury i wsadziæ w nie rury aby mo¿na by³o tam oddychaæ.

Ouin


Quinn, kolego, Quinn.
Nie przeginam. O³ów, mimo ¿e szkodliwy, jest doskona³y ze wzglêdu na swoj± gêsto¶æ. Nie zapominajmy, ¿e promieniowanie gamma bez problemu przejdzie przez beton i drewno, a skutki s± gorsze ni¿ natychmiastowa ¶mieræ w wyniku wybuchu.

Obecnie stosuje siê gêsto mieszaninê ¿elbetonu, wzmocnion±, na dodatek schrony budowane s± w górach. Przecie¿ wybuch termoj±drowy zmiecie s³aby schron naziemny, je¿eli znajdziemy siê blisko epicentrum, ale góry ju¿ nie przesunie. Z drugiej za¶ strony podziemne schrony te¿ s± niezwykle dobre.

Pozdrawiam.
O, znalaz³em, tak mniej-wiêcej:
http://survivalcenter.com/UG.html
Tez my¶la³em nad czym¶ podobnym.
Chcê wykorzystaæ piwnicê domu jednorodzinnego.
Co jest: grubo¶æ ¶cian ok 1 m (kamieñ ceg³a beton), pod³oga piwnicy ok 0 - 0,5 m pod poziomem ziemi.
Budynek solidny(taki ma³y bunkier) otoczony innymi domami co jak my¶lê os³oni przed fal± uderzeniow±.

Co trzeba zrobiæ: Zabezpieczyæ okna plastiki - zamurowanie raczej nie wchodzi w grê, ew. w jednym wydzielonym pomieszczeniu przeznaczonym na sypialniê.
My¶lê nad stalowymi 1cm p³ytami opuszczanymi na zewn±trz i pudle tub silikonu do szybkiego uszczelnienia wewn±trz.
Za³o¿yæ szczelne drzwi wej¶ciowe, do domu oraz gara¿u.
S± trzy kratki wentylacyjne i dodatkowa do pieca CO. Nale¿a³o by na nie za³o¿yæ filtry przeciwpy³owe separuj±ce od otoczenia a na jednej z lepszym filtrem wentylator nawiewaj±cy zasilany z akumulatora aby uzyskaæ nadci¶nienie w schronie.
Oczywi¶cie zapasy jedzenia na ok tydzieñ i wody na 2 tygodnie. Akumulatory do o¶wietlenia, jaka¶ ³±czno¶æ: radio VHF, CB. Dobrze by by³o mieæ tak¿e ma³y generator do zasilania z wlotem powietrza i wylotem spalin wyprowadzonym na zewn±trz.
Oczywi¶cie elektronika zamkniêta w jakim¶ stalowym pudle zabezpieczona przeciw impulsowi EMP. Ciekawe czy wystarczy mikrofalówka?
Pozostaje kwestia gotowania.
Mieszkam ok 15 km od morza wiec nale¿a³o by siê zabezpieczyæ przed fal± typu tsunami.
I jeszcze parê mo¿eprzydatnych linków:
http://www.bomb-shelter.net/
http://www.undergroundshelter.net/gallery/

Dok³adnie to o czym pisa³em w pierwszym po¶cie.
Mieæ schron w takim lesie. ;]
1) Sorry Quinn za przekrêcenie twojego imienia.
2) O³ów jest oczywi¶cie dobry do zabezpieczenia, ale raczej ciê¿arówki do dzia³añ w ska¿onym terenie. Do ochrony podziemnych bunkrów jest ma³o praktyczny, albo po prostu zbêdny bo ziemia wystarcza.
3) Z "opancerzeniem bunkra nie ma co przesadzaæ. Podziemny schron lub piwnica w zupe³no¶ci wystarczy. Najwa¿niejsza jest przecie¿ ochrona przed py³em radioaktywnym. Osobi¶cie z okien bym zrezygnowa³ bo stanowi± zbyt s³aby punkt, a w zamian postawi³ bym na generator do zasilania o¶wietlenia, kuchenki elektrycznej i czego tam jeszcze trzeba.
4) Co do filmików "szkoleniowych" to by³y one zwyk³± ¶ciem± maj±c± na celu zwiêkszyæ morale ludno¶ci wciskaj±c im ¿e s± jakie¶ sposoby ochrony przed wybuchem.
Zasady s± proste:
- Je¶li jest alarm to wiej do schronu lub z miasta.
- Je¶li r±bnie i jakim¶ cudem prze¿yjesz to rób to co wy¿ej.
- Je¶li skoñcz± siê zapasy w schronie to wiej z miasta i nie wracaj.
- I pamiêtaj! Nie wracaj, a je¶li ju¿ to najwy¿ej na krótki czas, bo teren ska¿ony bêdzie bardzo d³ugo.
Po pierwsze: Dziêki za te wskazówki i proszê o dalsze.
Po drugie: po zakoñczeniu budowy wy¶lê zdjêcia.
Po trzecie: schron bêdzie preciwatomowo-obronny, 2 poziomowy,
dolny poziom bêdzie, zgodnie z waszymi wskazówkami, dodatkowo izolowany 40cm pustaków, pod³og± i sufitem z ¿elbetonu.
Po czwarte: w co uzbroiæ schron? (20 metrów od niego planujê posadziæ miny,
a próba "si³owego" otwarcia w³azu skutkowaæ bêdzie odpaleniem 10-cio kilogramowej miny szklanej domowej roboty)
Po czwarte: jak zaopatrzyæsiê b±d¼ generowaæ elektryczno¶æ w takim "cosiu"?
(po wybuchu planujê przesiedzieæ pod ziemi± oko³o miesi±ca, by móc pó¼niej bezpiecznie uciec z terenu ska¿onego)
To proste: Zak³adaj±c ¿e nie masz dostêpu do Baterii J±drowej to po prostu musisz za³o¿yæ generator spalinowy. Szczegó³y pozostawiam tobie, ale nie powinno byæ to trudne. Byle tylko umie¶ciæ generator w okopanej ale przewiewnej przybudówce i zrobiæ jaki¶ system zdalnego w³±czania.
To¶ dohaszowa³.
Fala uderzeniowa zdetonuje ci wszystkie miny

Za³atwiaæ swoje potrzeby te¿ gdzie¶ trzeba. Miesi±c to sporo a do wiadra to tak ¶rednio. Toaleta turystyczna? Albo co¶ takiego jak w Toi Toiach.

Kibel to nie jest jaka¶ specjalna filozofia, zrobi siê szambo i po sprawie. Jedyny problem jest w tym ¿e nie mo¿na takiego klopa sp³ukiwaæ (syfon wodny odpada). Ale ca³a technologia robienia takich toalet ju¿ istnieje, wiêc na tym skoñczê. Nie zapomnijcie tylko o wystarczaj±cej pojemno¶ci zbiornika, no i rury do wentylacji i usuwania zawarto¶ci.

Edit: A no kolega poni¿ej ma racjê. Je¶li kto¶ chce co¶ bardziej profesjonalnego to pompa jest najlepszym rozwi±zaniem (Usuwa problem smrodu i odleg³o¶ci od zbiornika), no i mo¿na bez problemu pod³±czyæ pod zwyk³± kanalizacjê.
Toaleta turystyczna fajna, mam tak± ale na d³u¿sz± metê i tak nie ma co zrobiæ z nieczysto¶ciami. Po prostu jest ma³o pojemna.
Rozwi±zanie problemu: rura odprowadzaj±ca do kanalizacji - ta jest przecie¿ grawitacyjna i dzia³aæ bêdzie dalej. Je¿eli schron jest poni¿ej poziomu to kibelek i rêczna czy elektryczna pompa ¶ciekowa - takie co¶ jak na jachtach morskich. Je¿eli brak w pobli¿u kanalizacji to odp³yw do szamba obok.
Albo zwyczajnie do worka, potem otworzyæ klapê, wyrzuciæ i szybko zamkn±æ

To proste: Zak³adaj±c ¿e nie masz dostêpu do Baterii J±drowej to po prostu musisz za³o¿yæ generator spalinowy. Szczegó³y pozostawiam tobie, ale nie powinno byæ to trudne. Byle tylko umie¶ciæ generator w okopanej ale przewiewnej przybudówce i zrobiæ jaki¶ system zdalnego w³±czania.


Tak odnosnie kibli. A na ile osób ten schron ma byæ? bo jak na jedn± to bez przesady z szambami i kanalizacj±. Patent z toitoia, Zapas p³ynu do ToiToia i dwie beczki(te na odpady bilogiczne/chemiczne) na jego opró¿nianie. Z miech powinno stykn±æ. A przy podci¶nieniu panuj±cym w bunkrze to smrodek wywieje.
Zale¿y do czego bêdziesz potrzebowa³ ten pr±d. Na pewno do o¶wietlenia. Do czego¶ jeszcze?
Przyda³by siê jaki¶ magazyn jeszcze.
Wybaczcie mój cynizm - no ale muszê to napisaæ. Polo - Ty tak na serio czy dla jaj? Wiesz - tu na Shamo (a szerzej i na scenie) to widzieli¶my ju¿ sporo pomys³ów, zapa³u, projektów gier i takich tam. A tak naprawdê jedynie co jest to Awaken - i to zrobiony przez jedn± osobê No i parê zinów

Wiêc w sumie jak widzê takie pomys³y to przypomina mi to raczej jak±¶ dyskusjê przy piwku kilkunastolatków a nie powa¿ne dywagacje.

Owszem - mogê siê myliæ co do zamiarów Pola - i nie mam go chêci jako¶ tam zniechêcaæ czy co¶. Tylko, ¿e poruszyli¶my naprawdê powa¿ny temat - dotycz±cy prawdziwego ¿ycia, a nie siedzeniu sobie przed kompem i "bujaniu o falloutach".

A je¶li problemem nie do przej¶cia okazuje siê np. dostanie g³upiego wsparcia medialnego od SFFH w konkursie literackim Outpostu - projekt o bud¿ecie góra 200 z³otych - to czym dopiero jest zbudowanie czego¶ takiego jak sprawnie dzia³aj±cy schron - projekt rozpoczynaj±cy siê kwot± minimum 10 000 z³otych.

Poproszê o danie dowodu na ciut realizmu - ewentualnie o podanie na jakie zajêcia polibudowe jest to potrzebne. Wtedy te¿ bym siê poudziela³ w dyskuji

EDIT:
Patrz±c na datê urodzin Pola wnioskujê, ¿e ¿adna polibuda mu jeszcze nie grozi

Wobec tego poleca³bym udanie siê do jakiej¶ biblioteki/ksiêgarni i nabycie dobrego podrêcznika do przysposobienia obronnego. Znajdziemy tam sporo porad jak prostymi sposobami mo¿na zabezpieczyæ sobie schronienie przed ró¿nymi takimi.

Za¶ mity o budowie prawdziwego schronu p-atomowego polecam zrealizowaæ za pomoc± 6ki w Du¿ym Lotku. Ewentualnie na jaki¶ czas przestaæ graæ w Fallouta

Ewentualnie te¿, zebran± wiedzê spo¿ytkowac i napisaæ jaki¶ artyku³ - do Trzynastego Schronu np.
Z drugiej za¶ strony jest realnym zbudowaæ w naszym wieku (15-16lat) schron - wystarcz± klocki Lego, chêci i pomys³

Szczerze mówi± od d³u¿eszgo czasu noszê siê z zamiarem zbudowania postapo klimatów z Lego, tylko chêci brak, o czym ci Squonk wspomina³em, tym bardziej, ¿e twierdzenie "jeste¶ za stary" mnie nie przekonuje.

A, Polo, uwierz mi - ¿ycie w schronie to katorga - ile by¶ wytrzyma³ w ciasnym pomieszczeniu - dzieñ, dwa? A musisz siedzieæ miesi±c chod¼by...
Tom Cruise podobno buduje sobie schron - ale w stylu przetrwalnikowym (co¶ jak Krypty) a nie ciasn± dziurê, która zapewni nam, ¿e w razie wojny atomowej nie umrzemy po tygodniu ale po paru miesi±cach.

Bo niestety wszystkie te tanie pomys³y s³u¿± g³ównie temu - uspokojeniu sumienia i wewnêtrznego g³osu.

No a przecie¿ dobrze wszyscy wiemy, ¿e najtañsz± ochron± przed skutkami wojny atomowej jest opanowanie do perfekcji sekwencji "unik i os³ona" Ju¿ dzieci amerykañskie 50 lat temu to wiedzia³y

Szczerze mówi± od d³u¿eszgo czasu noszê siê z zamiarem zbudowania postapo klimatów z Lego, tylko chêci brak, o czym ci Squonk wspomina³em, tym bardziej, ¿e twierdzenie "jeste¶ za stary" mnie nie przekonuje.

To jest nas dwóch

Co do schronu... Najlepsz± obron± w razie ataku nuklearnego jest bycie w za³odze samolotu spuszczaj±cego bombê
A wiecie ¿e mnie ten temat zawsze trochê jara³ ? Ale po kolei:

O ile mi wiadomo to:
- Norad prawdopodobnie jest w stanie wytrzymaæ ude¿enie jednej g³owicy nuklearnej o du¿ej mocy, w jego rejonie - ale nie wytrzyma ude¿enia w sam± górê w której swoj± drog± zosta³ zbudowany. Innym s³owem - ¿aden schron cywilny nie jest w stanie ochroniæ was przed atakiem nuklearnym - jedynie przed jego skutkami (najwiêkszy takowy w Polsce znajduje siê w Szczecinie - by³em, zwiedzi³em ).
- Ju¿ metr ziemi bardzo dobrze chroni przed ¶redniej si³y promieniowaniem. O³ów mo¿e byæ dobry na w³az - wrota ale nie ma potrzeby wrzucaæ go do konstrukcji jako takiej - promienie - owszem - przedzieraj± siê przez ziemiê ale im d³u¿sz± musz± w tej masie przebyæ drogê tym s³absze siê staj± przy jej przebywaniu.
- Je¿eli wodê pobiera siê z wód gruntowych to trzeba mieæ do tego sprzêt - chyba ¿e chodzi o studniê i wiadro - tak czy inaczej produkcja pr±du na zasadzie rynny do której z tego wiadra by siê wlewa³o (no bo je¶li ma siê maszyneriê która by to robi³a za nas to oczywi¶cie ona te¿ musi byæ czym¶ zasilana) to raczej ciekawostka ni¿ rozwi±zanie.

A teraz co¶ co mnie zawsze jara³o w tym temacie - mianowicie, zastanawia³em siê kiedy¶ czy jest mo¿liwe zbudowanie schronu samodzielnego na d³uuugi czas (nawet kilka lat - mo¿e i kilkana¶cie lat). Ogl±daj±c ró¿ne programy na Discovery (miêdzy innymi ten o Noradzie, ale i o tunelach) przysz³y mi do g³owy pomys³y-pytania (od razu jednak ostrzegam ¿e jestem noga z fizyki, geologii itp. a moje wniosko-pomys³y-pytania to czysta ciekawo¶æ techniki) :

1. Konstrukcje rurowe s± najwytrzymalsze - podstaw± móg³by byæ system konstrukcji rurowych (jak w przypadku tunelu pod kana³em). Pewna liczba takich rur - o sporej (ale w granicach mo¿liwo¶ci i bezpieczeñstwa) ¶rednicy i d³ugie - mog³yby byæ szkieletem ca³ego systemu. Przy czym jedna z nich powinna przypominaæ konstrukcjê zbiornikowca - i zostaæ umieszczona trochê powy¿ej pozosta³ych (nie nad nimi ale byle wy¿ej) - dziêki temu grawitacja za³atwi nam ci¶nienie tej wody w kranach.

2. Wewn±trz takowej konstrukcji, mo¿na by zmontowaæ po 2-3 poziomy i podzieliæ wedle zastosowania:
- mieszkalne - modu³y w postaci ma³ych apartamentów - wzglêdnie pokoi (do¶wiadczenia astronautów z MSK, mówi± wyra¼nie ¿e ju¿ po kilku dniach cz³owiek mieszkaj±cy w takim zamkniêciu szuka jakiego¶ swojego konta - dlatego dobrze by ka¿dy posiada³ jaki¶ kawa³ek swojej prywatno¶ci i w³asnego miejsca - ³atwiej znie¶æ niektóre inne niewygody).
- magazynowe - w których zgromadzono by niezbêdne zapasy i zaopatrzenie w sprzêt
- "rozrywkowe" - psychika jest bardzo wa¿na - ludzie mieszkaj±cy w takim schronie musz± czym¶ siê zajmowaæ by nie zwariowaæ. Czê¶æ takich pomieszczeñ mog³o by byæ np. kinem, bibliotek± (raczej elektroniczn± - bo ksi±¿ki szybko by siê przeczyta³o a zajmuj± trochê miejsca, przy czym oczywi¶cie nie wykluczam jakiego¶ zbioru), klubo-kawiarni± (czy co¶ w ten deseñ), si³owni±/fintess, sala gimnastyczna (jak w Noradzie).
- administracyjne - a no, jaki¶ zarz±d te¿ jest potrzebny ale pomieszczenia tego rodzaju powinny byæ w zdecydowanej mniejszo¶ci. Po prostu gdy w takim schronie ¿yje np. 30 osób - to lepiej by mieli jako¶ zorganizowan± t± spo³eczno¶æ i jedn± osobê na czele - bez szefostwa, chaos w takim kompleksie mo¿e zakoñczyæ siê tragicznie dla jego mieszkañców (i to tylko dlatego ¿e jednemu odwali³o).
- medyczne - bardzo wa¿na sprawa. Mog³y by to by¶ ambulatoria, sale szpitalne (z mo¿liwo¶ci± wprowadzenia kwarantanny) i parê innych niezbêdnych tego rodzaju pomieszczeñ medycznych (np. magazyny leków - z ograniczonym dostêpem, no bo prochy).
- praktyczne - o tym za chwilê
- zapasowe - np. na dobudowê mieszkañ i generalnie w razie czego itp.

3. Wy¿ywienie - niby przede wszystkim zapasy. Ale zastanawia³em siê kiedy¶ czy nie da³o by siê pod ziemi±, przy zastosowaniu odpowiedniego o¶wietlenia, normalnie hodowaæ ro¶lin a nawet zwierz±t (na miêso) - oczywi¶cie z biologii te¿ jestem noga wiêc jakby¶cie tak siê wypowiedzieli ? (wiem ¿e chyba grzyby mo¿na hodowaæ w ten sposób - tak ? ). Pozostaje jeszcze sprawa wody. Naturalnie zapasy zgromadzone w tym du¿ym zbiorniku o którym mówi³em. ALe gdyby pobieraæ wodê ze ¼róde³ gruntowych i odpowiednio j± monitorowaæ lub posiadaj±c sposób na jej oczyszczenie gdyby okaza³o siê ¿e jest ska¿ona, to mo¿na by j± czerpaæ d³u¿ej ni¿ tylko do momentu wykrycia ¿e zosta³a ska¿ona.

4. Zasilanie - no to jest kurna problem. Mo¿e energia geotermalna, mo¿e zasilanie agregatem z du¿± ilo¶ci± paliwa (np. w razie czego), mo¿e atomowe ? Mo¿e wszystkie - mo¿e nie wiem

5. Pozbywanie siê nieczysto¶ci - a no... problem kolejny. A gdyby tak waliæ "kupy" gdzie popadnie ? ¯artujê... Mo¿e drugi zbiornik na nieczysto¶ci - wielko¶ci tego z wod± ? A je¶li da³o by siê te ro¶liny które mia³yby rosn±æ (gdyby mog³y) nawoziæ ? A mo¿e alternatywnie, odpowiednio wyposa¿one dru¿yny (stroje ochronne itp.), co jaki¶ czas wychodzi³y by na powierzchniê w celu "wyrzucenia ¶mieci" .

6. Obieg powietrza - o ile wiem, na Stacji kosmicznej obieg ten jest zamkniêty, tak ? To mo¿e i tutaj to samo rozwi±zanie by siê sprawdzi³o ? Lub np. hybryda z jakim¶ udzia³em powietrza z zewn±trz (minitorowanego i oczyszczanego oczywi¶cie).

7. Codzienne czynno¶ci musia³y by siê trochê zmieniæ.
- posi³ki - najlepiej regularnie i razem - by oszczêdzaæ ¿ywno¶æ
- k±piel - co¶ jak na stacjach kosmicznych
- sport - ta si³ownia/fitness oraz np. bieg wzd³ó¿ jednej z rur (przy odpowiedniej konstrukcji modu³ów wewn±trz).

To tak w skrócie : )Teraz mo¿ecie mnie wy¶miaæ, wiedzcie jednak ¿e snucie takich wizji, siedz±c w pracy sprawia przyjemno¶æ i niewiele mnie wtedy obchodzi jak bardzo naiwne s± te wizje
Wszystko da siê zrobiæ - nawet i "u siebie na podwórku". Je¶li jednak ma byæ to co¶ co pozwoli nam - po wojnei atomowej na wyj¶cie z niego w takim samym stanie zdrowotnym jak tam weszli¶my, to trzeba rozpatrzyæ nastêpuj±ce sprawy:
- na ile ma byæ osób przeznaczony taki schron
- jakie warunki biologiczne chcemy w nim mieæ (poziom filtracji powietrza, dostêp do wody)
- jakie warunki ¿ycia chcemy w nim mieæ (jako¶æ posi³ków, zagodspodarowanie czasu wolnego, wp³yw d³ugiego przebywania poza ¶wiatem zewnêtrznym na zdrowei itp).

To ju¿ powoduje, ¿e na ka¿dy z tych dylematów pojawia siê aspekt kosztów, kosztów i jeszcze raz kosztów.

Je¶li ma siê odpowiednio du¿o kasy (no te 10 000) to mo¿na zacz±æ my¶leæ by samemu co¶ sobie zacz±æ robiæ.

Tylko gdzie?

We w³asnym domu jednorodzinnym? Ok - tylko je¶li ju¿ go mamy, to trzeba by³o aby by³ on zbudowany tak by da³o siê w nim zmajstrowaæ jaki¶ schron. Obecnie sporo nowych budynków powstaje bez podpiwniczenia. A je¶li ty³ek gorszem nie ¶mierdzi to i materia³y do jego budowy s± nienajlepszej jako¶ci. S³owem - buduje siê dzi¶ tanio.

I teraz je¶li w taki budynek chcia³o by siê dalej inwestowaæ - to ju¿ lepiej siêgn±æ po podrêcznik do PO, ni¿ kombinowaæ nad filtrami, agregatami i magazynem ¿ywno¶ci
Po co wywalaæ gówno i odpatki z ro¶lin?! BIOGAZ!

A i bardzo waznym aspektem jest nasz naturalny zegar i cykl snu i czuwania trzeba albo zdac siê na ¿ywio³ (w jednym do¶wiadczeniu cykl czuwania wyd³uzy³ siê u jednej osoby do 30 paru godzi a spa³ 12 potem) jets taki francuz który z³azi³ pod ziemie do jaskin badaæ zegar biologiczny (siedzia³ tam kilka miesiêcy bez kontaktu z ¶wiatem poza codziennym raportem wysy³anym "na góre").badania tego francuza i grupy ludzi któryz potem robili to co on sa bardzo ciekawe i niesamowite ale tewraz nie pamietam jego nazwiska.

Po co wywalaæ gówno i odpatki z ro¶lin?! BIOGAZ!

hmmm... masz racjê. Ale to by trzeba oczywi¶cie dodatkowo zabezpieczyæ ? Np. kilka oddalonych od siebie mniejszych zbiorników na te odpady. A ten gaz mo¿na pó¼niej wyko¿ystaæ do generowania energii, tak ?


A i bardzo waznym aspektem jest nasz naturalny zegar i cykl snu i czuwania trzeba albo zdac siê na ¿ywio³ (w jednym do¶wiadczeniu cykl czuwania wyd³uzy³ siê u jednej osoby do 30 paru godzi a spa³ 12 potem)


A jakby to za³atwiæ po przez "sztuczne s³oñce" (odpowiednie regulowanie o¶wietlenia wewn±trz kompleksu) i "organizacjê dnia" oraz np. ciszê nocn± ?


jets taki francuz który z³azi³ pod ziemie do jaskin badaæ zegar biologiczny (siedzia³ tam kilka miesiêcy bez kontaktu z ¶wiatem poza codziennym raportem wysy³anym "na góre").badania tego francuza i grupy ludzi któryz potem robili to co on sa bardzo ciekawe i niesamowite ale tewraz nie pamietam jego nazwiska.

Czy zwiariowa³ no psychologicznego punktu widzenia to nie jest to co¶ naturalnego dla cz³owieka na przyk³ad nonstop puszcza³ na gramofonie jedn± p³yte zeby mieæ kontakt z g³osem cz³owieka ale najgorzej wspomina³ warunki w jakim mieskza³ co noc jakis gruz spada³ gdzie¶ w jaskini i ba³ siê ¿e go zasypie, wigoc by³a tak du¿a ¿e nie mia³ przez ca³y pobyt nic suchego a kuchenki gazowej czy tam na spirytus stara³ siê w nocy nie zapalaæ ¿eby siê nie udusiæ od zatrucia pó¼niejsze badania by³y ju¿ lepiej przygotowane w jaskiniach by³y budowane ma³e domki z bibiloteczk± ³ó¿kiem itp. Najciekawe jest to ¿e cz³owiek cykl 24 godzinny jest w stanie zmienic przy odpowiednich warunkach.

@Squonk:
Ja teoretyzujê - nie liczê siê z kosztami w tym przypadku

Jak by³em ma³y to chcia³em zbudowaæ sobie taki zamek jak ma ksi±¿e Ikhtorn z Gumisiów

My¶la³em by zacz±æ kupowac sobie ceg³y, worki z cementem... Dzi¶ na pewno zbi³bym sporo kasy, sprzedaj±c te materia³y budowlane


Ale wiesz... "¿ycie ludzkie nie ma ceny gdy chodzi o jego ratowanie!"
Ludzie przebywaj± w zamkniêciu, w izolacji przez d³u¿szy czas na atomowych ³odziach podwodnych. Kto¶ przed nami wymy¶li³ co maja robiæ, jak odpoczywaæ, co je¶æ. W stacjonarnym l±dowym schronie w naszym przypadku chodzi o przetrwanie kataklizmu a nie tylko bomba ale i ¶mieci z kosmosu nam zagra¿aj±. W przypadku ska¿enia schron ma nas odizolowaæ od promieniowania, zapewniæ czyste nie ska¿one powietrze, po¿ywienie i wodê. To jest najwa¿niejsze. Je¿eli na³ykamy ska¿onego powietrza, zjemy ska¿one po¿ywienie to promieniowanie szybko rozwali nas od ¶rodka.
Kombinezony, maski nie chroni± przed promieniowaniem(chyba ¿e o³owiane), one izoluj± i zapobiegaj± ska¿eniu nas.
Ja bym siê skoncentrowa³ nad szczelno¶ci± takiego lokum, filtrach i odpowiednich zapasach wody i ¿ywno¶ci. Reszta to sprawa drugorzêdna. Oczywi¶cie im d³u¿ej mamy tam siedzieæ tym istotniejsze staje sie wygoda, ergonomia, sprawy miêdzyludzkie, w³asny k±t i zabijanie wolnego czasu.
S± przecie¿ kombinezony ochronne - nie chroni± ca³kowicie przed promieniowaniem ale jednak je os³abiaj±. Po za tym cia³o cz³owieka mo¿e trochê znie¶æ bez wiêkszego szwanku (bo pó¼niej sobie nadrobi). Ale zgadzam siê ¿e jednak najlepsze by³o by lokum odizolowane.

S± przecie¿ kombinezony ochronne - nie chroni± ca³kowicie przed promieniowaniem ale jednak je os³abiaj±.
W±tpie, ¿eby taki kombinezon dawa³ jak±kolwiek ochronê przed promieniowaniem gamma. Przed prom. alfa/beta ochroni na pewno, ale po wybuchu ludzie, którzy prze¿yj± nie s± nara¿eni bezpo¶rednio (tzn. z powietrza) na te rodzaje promieniowania. Jedynie poprzez np. ska¿on± ¿ywno¶æ (ale w tym wypadku kombinezon te¿ gó** da), czyli "od wewn±trz".

W±tpie, ¿eby taki kombinezon dawa³ jak±kolwiek ochronê przed promieniowaniem gamma. Przed prom. alfa/beta ochroni na pewno, ale po wybuchu ludzie, którzy prze¿yj± nie s± nara¿eni bezpo¶rednio (tzn. z powietrza) na te rodzaje promieniowania. Jedynie poprzez np. ska¿on± ¿ywno¶æ (ale w tym wypadku kombinezon te¿ gó** da), czyli "od wewn±trz".



Wiesz Salmon, ja siê nie znam na tym 

No ja te¿ ¿adnym ekspertem nie jestem


Po za tym znalaz³em co¶ takiego: http://pin.atr.bydgoszcz.pl/i_katalog.aspx?iNormy=21276

?! W sumie przenikliwo¶æ promieniowania gamma i X zale¿y od energii tego¿ promieniowania. Byæ mo¿e takie co¶ chroni³oby przed niskoenergetycznym promieniowaniem?

Tak wygl±da tabelka przedstawiaj±ca grubo¶æ warstwy chroni±cej przed prom gamma dla ró¿nych materia³ów i energii promieniowania.

Materia³................................Grubo¶æ mm
.......................Energia 662 keV........Energia 284 keV
O³ów............................63,5........................35,6
Stal.............................172,7.......................94,0
Beton..........................533,4.......................355,6
(bez kropek by³o ma³o czytelnie)

I jeszcze cytat z wikipedii:

Za promieniowanie gamma uznaje siê promieniowanie o energii kwantu wiêkszej od 10 keV
Wiêc mo¿e dla ochrony przed promieniowaniem o energii 10 keV wystarczy taki kombinezon...


Jak robi± rentgen to nak³adaj± na ciebie tak± p³achtê ciê¿kiego materia³u
Eeeee, nieraz mia³em robione zdjêcie RTG i nigdy nic mi nie zak³adali... wrêcz kazali siê rozbieraæ, wiêc nie mam pojêcia o co chodzi ?!

ED: W sumie do robienia zdjêæ RTG prawdopodobnie u¿ywane jest niskoenergetyczne promieniowanie X, skoro nie przenika przez ko¶ci...

Eeeee, nieraz mia³em robione zdjêcie RTG i nigdy nic mi nie zak³adali... wrêcz kazali siê rozbieraæ, wiêc nie mam pojêcia o co chodzi ?!

ED: W sumie do robienia zdjêæ RTG prawdopodobnie u¿ywane jest niskoenergetyczne promieniowanie X, skoro nie przenika przez ko¶ci...


Prawdopodobnie po to aby "zdjêcie" nie obejmowa³o reszty cia³a z któr± jest wszytko w porz±dku. Choæ mogê sie myliæ
O niektórych pacjentów dbaj±.
Je¿eli obs³uga przebywa w tym pomieszczeniu co pacjent to zak³ada tak± o³owian± os³onkê. To ich praca i mogli by dostaæ sumarycznie za du¿± dawkê promieniowania. Taka os³onka chroni ale jest ciê¿ka i ca³ego raczej siê nie ob³o¿y. Przewa¿nie chroni± klatkê piersiowa. Promieniowanie beta jest najbardziej przenikliwe. Nie wiem jakie s± dawki ale najgorsze dla zdrowia jest promieniowanie alfa - np. s³ynny polon i neutronowe. Na szczê¶cie uran 235 i pluton daj± bardziej "normalne" promieniowanie. Wiêkszo¶æ dozymetrów(mój te¿) mierzy tylko beta i gama.
Koñczê bo robi siê oftop...

Prawdopodobnie po to aby "zdjêcie" nie obejmowa³o reszty cia³a z któr± jest wszytko w porz±dku. Choæ mogê sie myliæ


keV = kiloelektronowolt
wiêcej na wiki:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Elektronowolt
rzeczywi¶cie troszku od tematu odeszli¶my... je¶li temat promieniowana jonizuj±cego ma byæ dalej dr±¿ony, to mo¿e niech kto¶ wyizoluje te posty do innego tematu...
A w³a¶nie! (Jak taki stary mutant popromienny jak ja móg³ o tym zapomnieæ!) Sk±d wytrzasn±æ (ew. z czego zrobiæ) sprzêt do bunkra taki jak:
-dozymetr
-kombinezon ochronny
-zamkniêcie w³azu na dolny poziom (musi byæ szczelne)
-filtr do wody (filtr do "kranówy" typu "Brita" chyba nie zda egzaminu, a nie chcê przez tak± g³upotê zacz±æ ¶wieciæ)


BTW:tak w³a¶ciwie, to sk±d bêdê wiedzia³ co dzieje siê na powierzchni?
Jakie¶ pomys³y?(peryskop, mo¿e jaka¶ kamera? g³upio by by³o wyle¿æ np. w ¶rodek stada dzikich zwierz±t)
-Dozymetr - allegro, najwiêcej produkuj± Rosjanie, mo¿na te¿ trafiæ co¶ z magazynów wojskowych NATO.
-kombinezon ochronny - OP, maska PGaz i zapas kilku filtrów, najlepiej wszystko nowe.
-filtr do wody -
a) system odwróconej osmozy do demineralizacji, trochê dosoliæ i nada siê do picia(minus ¿re pr±d, bo potrzebne jest wiêksze ci¶nienie robocze a wiêc pompka)
b) zestaw filtrów mechanicznych: siatkowy, z aktywnym wêglem, jonowy - nie wiem na ile oczy¶ci to napromieniowana wodê?
c) do zabijania bakterii w nagromadzonych zapasach - lampa UV, tabletki uzdatniaj±ce, gotowanie - najbardziej odkrywcze.
Bez urazy, Polo, ale zaczynasz fantazjowaæ. Chcesz w wieku 14 lat zbudowaæ schron? Pomijam koszty, ale jak znam ¿ycie skoñczy siê na niwielkiej dziurze w ogródku i opieprzu od rodziców. A jak zrobisz 'dach' schronu? Z patyków zwi±zanych?

BTW:tak w³a¶ciwie, to sk±d bêdê wiedzia³ co dzieje siê na powierzchni?
Jakie¶ pomys³y?(peryskop, mo¿e jaka¶ kamera? g³upio by by³o wyle¿æ np. w ¶rodek stada dzikich zwierz±t)

I kamera i peryskop maj± swoje wady. Je¶li jak wspomnia³e¶ na pocz±tku, schron mia³by byæ na wypadek ataku nuklearnego, to kamerka raczej odpada, poniewa¿ najprawdopodobniej EMP by j± zniszczy³.
W przypadku peryskopu, pewnie istnieje ryzyko nieszczelno¶ci.
Ja bym w tym miejscu stawia³ na peryskop, trzeba by tylko znale¼æ produkt naprawdê dobry jako¶ciowo.

Bez urazy, Polo, ale zaczynasz fantazjowaæ. Chcesz w wieku 14 lat zbudowaæ schron? Pomijam koszty, ale jak znam ¿ycie skoñczy siê na niwielkiej dziurze w ogródku i opieprzu od rodziców. A jak zrobisz 'dach' schronu? Z patyków zwi±zanych?
Lepiej nie braæ zawsze daty urodzin na powa¿nie. W koñcu w profilu masz podane jaki wiek user sam SOBIE USTAWI£. Czasem siê kto¶ pomyli, czasem specjalnie zmieni, i wychodz± opcje, ¿e toeretycznie doros³y cz³owiek gada g³upoty jak przedszkolak, a dziesiêciolatek pisze naukowe wywody z fizyki j±drowej. Wiêc lepiej nie oceniaj ludzi po dacie urodzin w profilu (bo na forum to akurat) nie ma najmniejszego znaczenia), tylko po tym czy mówi± z sensem, czy pieprz± od rzeczy...

Bez urazy, Polo, ale zaczynasz fantazjowaæ. Chcesz w wieku 14 lat zbudowaæ schron? Pomijam koszty, ale jak znam ¿ycie skoñczy siê na niwielkiej dziurze w ogródku i opieprzu od rodziców. A jak zrobisz 'dach' schronu? Z patyków zwi±zanych? 


A ten peryskop to po to ¿eby by³o wiadomo gdzie jest schron aby banda uzbrojonych ludzi wiedzia³a gdzie wej¶æ i gdzie jest jedzenie i woda.
zawsze mo¿na mu daæ jakie¶ maskowanie w postaci blachy pokrytej mchem czy czym¶ takim. Przylutuje sie na ten peryskop ta blache i jak sie go opu¶ci to nie bêdzie widaæ ¿e co¶ tam pod spodem jest!

A ten peryskop to po to ¿eby by³o wiadomo gdzie jest schron aby banda uzbrojonych ludzi wiedzia³a gdzie wej¶æ i gdzie jest jedzenie i woda.


A ten mech bêdzie odporny na bomby tak?

A ten peryskop to po to ¿eby by³o wiadomo gdzie jest schron aby banda uzbrojonych ludzi wiedzia³a gdzie wej¶æ i gdzie jest jedzenie i woda.


Mo¿na siê równie¿ pokusiæ o zamontowanie wysuwanej wie¿yczki obronnej z kamer± (z os³n± przed impulsem) sterowanej ze schronu lub samonaprowadzaj±cej na cel.

Bez przesady! Lepiej kamufla¿ zrobiæ i bezproblemowo siedzieæ pod ziemi± ni¿ strzelaæ z wie¿yczki do zwierz±t i ludzi!

A ten mech bêdzie odporny na bomby tak?



Ca³y ten schron nie bêdzie odporny na bomby wiêc to nie ma znaczenia
Bo i nie musi byæ odporny na bezpo¶rednie trafienia (kto przy zdrowych zmys³ach wali nukami w ma³y, cywilny schron 5 metrów pod ziemi± na zadupiu zapomnianym przez Boga i ludzi?), ma wytrzymaæ trafienie atomówk± w jedno (albo i oba) z pobliskich miast (7 i 15km).

A pomys³ z wie¿yczk±-niez³y, ale my¶lê, ¿e wystarczy do peryskopu domontowaæ obrzyna i odpalaæ tylko w razie realnego niebezpieczeñstwa, a tak¿e pokryæ toto siatk± maskuj±c± domowej roboty.
Zaczynam mieæ wra¿enie, ¿e polo57 wie o czym¶ o czym my nie wiemy i zaczyna siê przygotowywaæ. Szczegó³owe pytania, obrzyny, miny, odstraszanie…
Polo57! Powiedz nam! My te¿ chcemy prze¿yæ tê wojnê!
Jutro z rana zaczynam kopaæ schron.
Shafa z atestowan± papierow± torb± na g³owie z politowaniem patrzy na plany budowy schronu.

A tak na powa¿nie to chyba troszku przeginacie. Wierzyczki? kamery?obrzyny? peryskopy? jak kto¶ to na serio zbuduje i na shamo wlepi zdjêcia to dajê skrzynkê wódzi. Na serio.

A pomys³ z wie¿yczk±-niez³y, ale my¶lê, ¿e wystarczy do peryskopu domontowaæ obrzyna i odpalaæ tylko w razie realnego niebezpieczeñstwa, a tak¿e pokryæ toto siatk± maskuj±c± domowej roboty.
Tja... ciekawe, jak bêdziesz wymienia³ amunicjê w tym obrzynie...
A ja powtórzê swoje pytanie bo nie dosta³em na nie odpowiedzi - albo utonê³a ona w tonach spamu

Polo - masz w ogóle kasê na budowe takiego schronu, czy zbierasz tylko informacjê do pracy naukowej - w co w±tpiê, z uwagi na Twój wiek

Bo tak to dojdziemy do wniosków, ¿e najlepiej powstawiæ bêdzie falloutow± kryptê. Tylko, ¿e o nich to dyskutujemy na innych tablicach - po¶wiêconych grom z serii Fallout.

Tu za¶ poruszamy tematykê jako mo¿emy naocznie zweryfikowaæ, dotkn±æ, pomacaæ
hahah to mnie Polo roz¶mieszy³e¶ z tym obrzynem! Mo¿e bêdziesz spust za sznurek poci±gaæ? Jakby¶ ju¿ co¶ takiego mia³ budowaæ to peryskop w zupe³no¶ci wystarczy!

Tja... ciekawe, jak bêdziesz wymienia³ amunicjê w tym obrzynie...


Jako scenowy pesymista mówiê "za rok, za dwa - w Jerozolimie"

S³owem - jak nie zobaczê, to nie uwierzê. Mo¿e jakby¶my ¿yli w kraju innym ni¿ Polska - to tak. Ale tutaj "hassan scrubem hassana pogania"

Zajrzyj do podrêcznika PO - realna praktyka i minimalne koszty.
Ale w tych rysunkach nie ma peryskopów wierzyczek z karabinami itp

Dla mnie hasan i tyle !
@polo57
Ale za to je¶li na serio to wybudujesz to rispekt.
Tylko:daj zdjêcia z postêpów budowy a nie gotowca. Bo jak mi poka¿esz jaki¶ odmalowany betonowy kawa³ek piwnicy i powiesz ¿e zbudowa³e¶ to nie uwierzê. Tez mogê zrobiæ fotki czego¶ co ju¿ stoi i powiedzieæ ¿e "tymi rêcami ¿em to zrobi³ tak jak ¿em zapowiada³".
Oczywi¶cie wnêtrze umeblowane. zbli¿enia toalety,wentylacji,wyrka,peryskopu i czego tam jeszcze siê podj±³e¶.
Bo równie dobrze mo¿e to budowaæ Twój ojciec na warsztacik czy do trzymania kartofli a szumnie sam to nazwiesz schronem.(najlepiej strze¿one kartofle w kraju! dostrzegacie dwuznaczno¶æ? h³e h³e)

Tak swoj± droga czemu napisa³e¶ inn± datê urodzenia? Ciekawi mnie to. Bo z regu³y jest to albo m³ody który chce byæ uwa¿any za doros³ego albo doros³y co lubi robiæ spama podaj±c siê za m³odego. do której kategorii nale¿ysz? chyba ¿e jest trzecia? hmm?

Shafa ma racje, fajnie jakby¶ systematycznie wrzuca³ fotki z postêpami prac wtedy ka¿dy móg³by wiele sie nauczyæ itd. Polo napisa³e¶, ¿e masz 70 % materia³ów. Powiedz czego najbardziej Ci brakuje, jak d³ugo to zbierasz i czy masz ju¿ jaki¶ konkretny pomys³, czy tylko podjudzasz do dywagacji i rozwa¿añ? By³bym zapomnia³, faktycznie rispekt jak wyjdzie!

BTW: Czy kto¶ orientuje siê, czy na budowê schronu w naszym kraju nie trzeba mieæ jakiego¶ pozwolenia? Nie mówiê i drewnianych sza³asach, ani drewnianych budkach wkopanych w ziemie, ale o faktycznie zaprojektowanych i dopracowanych projektach.
Na pocz±tku ta rozmowa mia³a jeszcze rêce i nogi, ale teraz to zwyk³y spam ! Po kiego komu¶ w schronie zabezpieczenia tego typu? Przecie¿ jak gruchnie atomówka to prawie wszystko w okolicy zdechnie, a nawet jak przyb³±ka siê jaki¶ kolo ze wzgórz co maj± oczy to i tak najprawdopodobniej niczego nie znajdzie, a nawet nie bêdzie szuka³. Jaki¶ gnat mo¿na zabraæ (pó¼niej te¿ siê przyda) i to tyle. jak dla mnie wa¿niejsze s± sprawy istotne, jak choæby kibel czy zasilanie, a nie duperele.
Traktuj to na zasadzie wolnej wymiany zdañ.
Tak te¿ traktuje, ale proszê! Niech to bêdzie wolna wymiana zdañ na temat, bo dla Pierdo³ek s± odpowiednie tematy. A montowanie dwóch wie¿yczek z GAU-8 Avenger'ami, wyrzutni Stingerów i Radaru, nie ma nic wspólnego z budowaniem prawdziwego schronu piwnicowego, czy podziemnego, nie mówi±c ju¿ o czym¶ bardziej profesjonalnym.
No dobra - to teraz ju¿ na powa¿nie. Ka¿dy nastêpny post w stylu wolnej wymiany zdañ, stingerów odpalanych z procy i innego gówna wyleci st±d w podskokach, a jego autor dostanie ma³y "upominek" od administracji.

Do tematu proszê - jak czego¶ siê nie wie, to zadajemy pytanie, a nie zarazem sami udzielamy sobie odpowiedzi.

Przy okazji przejrzê sobie ca³y ten temat - i zobaczê co i jak
Dobra to ja napiszê co uwa¿am za konieczne wyposa¿enie.
Podstawa:
-szczelny schron z dobrymi filtrami, nadci¶nienie wewn±trz.
-Miejsce do spania(³ó¿ko, ¶piwór) ciep³e ciuchy.
-Magazyn - zgromadzone zapasy wody, jedzenia na za³o¿ony czas(woda najwa¿niejsza).
-Kibelek i pozbywanie siê nieczysto¶ci...
-Dobrze zaopatrzona apteczka.
-Zasilanie(¶wiat³o, urz±dzenia) - akumulatory a na d³u¿ej agregat + paliwo.
-Dozymetr, radio, jaka¶ ³±czno¶æ(PMR, CB radio, rêczna VHF pracuj±c± w pa¶mie (136-174MHz)- polecam bo w tym pasmie pracuje wiêkszo¶æ s³u¿b, nadawanie bez licencji jest nielegalne ale kupiæ mo¿na. Wyprowadziæ wcze¶niej na zewn±trz antenê a przewód pozostawiæ niepod³±czony by nam EMP nie zniszczy³o sprzêtu.
-Kuchenka elektryczna, gazowa turystyczna.
Na wycieczki i ewakuacjê:
-Maska z dobrym filtropoch³aniaczem, szczelny kombinezon(lub jakie¶ odpowiednie ciuchy - dobre bêd± np. wêdkarskie wodery i peleryna).

Dodatkowo:
-Ogrzewanie.
-Zabezpieczenie przed napromieniowanymi s±siadami - maskowanie, solidny w³az- mo¿e pod napiêciem?
-Zegar, kalendarz - ¿eby nie straciæ poczucia czasu.
-Rozrywka - trzeba co¶ robiæ ¿eby nie zwariowaæ, ksi±¿ki potrzebuj± dobrego o¶wietlenia, szybciej muzyka i karty ale kilka poradników bym zabra³...
Jakie¶ narzêdzia i materia³y(nigdy nie wiadomo co siê mo¿e przydaæ)
-Dobrze mieæ w pobli¿u pojazd który da siê pó¼niej uruchomiæ.
-Broñ - bia³a, kusza, samopa³...
-Dwa izolowane poziomy to ¶wietny pomys³, ale pomy¶la³ bym jeszcze o g³êbszej studzience-odp³ywie z rêczna pompk±. Zabezpieczyæ trzeba schron przed wod± podskórn±, w koñcu to bêdzie pod ziemi± a beton przesi±ka, inaczej bêdzie wilgoæ i ple¶ñ.

Inne pomys³y:
Mo¿e cysterna ze z³omu na dodatkowe pomieszczenie?
Fundament, zabezpieczenie przed korozj±, ocieplenie. Zasypaæ ziemi± i mamy schron.

Na razie tyle mi przychodzi do g³owy.

I lekarstwa. Podstawowe.
Przeciwbólowe, na przeziêbienie itp.

Opatrunki.
Mo¿e jakie¶ witaminizowane tabletki?
Co¶ z jodem. Lugola

Radio na baterie.
Latarka.
Zapas baterii.
Nó¿, na którym mo¿na polegaæ.

Ubrania. Ciep³e i wodoodporne.

Trzeba za³o¿yæ, ¿e wszystko co pozostanie na powierzchni nie bêdzie siê ju¿ nadawa³o do u¿ytku.

Mo¿e jaka¶ ksi±¿ka o survivalu?
Biblia. A co.

Biblia. A co.
Najlepiej taka "bolszewicka" - czyli Encyklopedia PWN

Na budowlance kto¶ siê zna, hee??? Ja jedyne co budowa³em to babki z piasku, no i miesza³em zaprawê na budowie - ale za asa w te klocki siê nie uwa¿am

A zastanawia mnie jedno - kwestia wilgoci w takowym pomieszczeniu, przy za³o¿eniu, ¿e nasz schron umie¶cimy pod lub czê¶ciowo pod ziemi±. Co z wodami gruntowymi, które mog± przesi±kaæ nam przez pod³ogê/¶ciany.

Wreszcie co z wilgoci±, któr± sami bêdziemy tam wydzielaæ? Owszem to rozwi±¿e odpowiednia wentylacja - ale nie taka w stylu kratki z filtrem z gazy.

No i pytanie podstawowe - ile chcesz tam czasu siedzieæ?
Z wilgoci± przy powaznej budowie bym siê nie cacka³. Zaizolowaæ tak jak siê normalnie robi fundamenty. Taka czarna folia z "czopkami i styropian lepiony na szczelno. Woda nie straszna. Trzeba jednak pamiêtaæ ¿e w przypadku zimy(normalnej nie nuklearnej) temperatura w takim betonowym schronie mo¿e byæ przera¼liwie niska. Na serio trzeba solidnie zainwestowaæ w ogrzewanie.
No to odno¶nie pytañ ¯e tak zacytujê samego siebie:


S³uchajcie, ale chcia³bym siê dowiedzieæ czego¶ na temat hodowania tych ro¶lin pod ziemi± przy sztucznym ¶wietle. Czy to jest mo¿liwe ? (mam na my¶li ro¶liny jadalne)


Mo¿liwe jest. Takie np. uprawy hydroponiczne. Zreszt± spokojnie w podziemnych halach siê mary¶kê hoduje. jedynie odpowiednie lapmy,luft,nawodnienie i rz±dki doniczek. Tylko to chyba ju¿ bardziej do krypty niz do domowego schroniku. Bo ile cz³owiek ma czekaæ a¿ te np. cebule,ziemniaki dojrzej±? Do tego dochodzi zapotrzebowanie na pr±d. Bo lampy sodowe(w³a¶nie do ro¶linek) maja duuu¿y pobór mocy. Niskoprê¿ne produkuj± do 200W a wysokoprê¿ne do 1000W. Agregacik na benzynkê tyle nie wyci±gnie. A to jest niestety wymagane by jakiekolwiek uprawy mia³y sens.

Nasa prowadzi badania nad sztucznymi biosferami http://old.marssociety.pl/biosfery.html
A powierzchnia u¿ytkowa i kubatura takiego schronu budowanego we w³asnym zakresie?

Ja bym tam i ca³y NORAD umie¶ci³ jak bym móg³ Tylko, ¿e maj±c do dyspozycji kilka metrów kwadratowych musia³ bym sie mocno nad tym nag³owiæ

Polo nadal na te pytanie nie udzieli³ odpowiedzi
Wreszcie jakie¶ cenne informacje Wiecie, wy mówicie o schronie "jednorodzinnym" a ja o czym¶ w postaci schronu dla 200 ludzi - bardzo drogiego schronu, bardziej hipotetycznie i dla naukowej przyjemno¶ci, któr± niew±tpliwie jest pobudzanie wyobra¼ni bazuj±c na czym¶ co generalnie jest mo¿liwe technicznie i teoretycznie ale nie do koñca finansowo i byæ mo¿e sensowo

Wreszcie jakie¶ cenne informacje Wiecie, wy mówicie o schronie "jednorodzinnym" a ja o czym¶ w postaci schronu dla 200 ludzi - bardzo drogiego schronu,

Pierwotnie ten temat by³ o w³asnorêcznej budowie schronu, czyli jak ³atwo zgadn±æ o schronie dla jednej lub kilku osób. Ale je¶li chcecie to mo¿e i byæ o tych profesjonalnych byle by tylko to podkre¶liæ, bo jak na racie jedni mówi± o jednym a drudzy my¶l± o drugim I wychodzi chaos. Tak wiêc albo zdecydujcie siê na konkretny temat, albo chocia¿ piszcie do którego typu siê odnosicie.

ok, wywalilem kilka postow. Uzytkownicy: Nurgele, polo57 oraz KeniG upraszani sa o pisanie na temat:) no to by bylo na tyle
Zastanawia mnie czy mo¿na(gdzie i za ile) kupiæ gotowy filtr do schronu. W jednej obudowie wszystko, filtr wstêpny, po¶redni, dok³adny i poch³aniacz wêglowy. Trafi³ kto¶ na na co¶ takiego? Samemu mo¿na z³o¿yæ filtr z dostêpnych elementów ale trzeba to wszystko dopasowaæ, uszczelniæ, w³o¿yæ w jak±¶ obudowê... Oto mój koncept na zestaw filtrów domowej roboty:

Wlot powietrza - nawiew:
1)zasuwa na rurze odcinaj±ca ca³kowicie dop³yw powierza, chroni te¿ przed zalaniem i fal± uderzeniow±

2)Filtr wstêpny (odporny na wilgoæ)
W³óknina filtracyjna(Poliester-Polipropylen) - kilka, kilkana¶cie warstw o ró¿nej przepuszczalno¶ci(50 µm - 5µm)

3)Filtr papierowy (samochodowy) - zatrzymuje mikronowe cz±steczki py³ów mineralnych i organicznych

4)Filtr HEPA - np. z odkurzacza zelmera, H13 - zatrzymuje 99,95% wszystkich zanieczyszczeñ powy¿ej 0,3µm

*5) tu powinien by¶ jeszcze filtr ULPA (0.3 - 0.07µm) ale trudno go dostaæ - je¿eli jest to ¶wietnie, dla schronów cywilnych nie jest wymagany

6)Filtr/filtry wêglowy - z wêglem aktywnym np. z okapu kuchennego oprócz py³ów poch³ania tak¿e zanieczyszczenia gazowe i nieprzyjemne zapachy

7)Wentylator - ¿eby to wszystko pracowa³o i uzyskaæ efekt nadci¶nienia

Wylot powietrza o mniejszej ¶rednicy.
1)zasuwa odcinaj±ca na rurze
2)Filtr wstêpny
3)Filtr po¶redni - papierowy (jako opcja)
4)Filtr HEPA
- filtr wêglowy mo¿na sobie darowaæ
5)prosta zasuwa do regulacji przep³ywu

Pomin±³em tu urz±dzenia(poch³aniacze) do regeneracji powietrza z tlenku i dwutlenku wêgla(w obiegu zamkniêtym), t³umik ha³asu, nagrzewnice i nawil¿acz powietrza. W takim domowym schronie o ograniczonej kubaturze mo¿na siê chyba bez tego obej¶æ.
Nie mam pomys³u na zawór przeciwwybuchowy ale mo¿na po alarmie zamkn±æ /przymkn±æ zasuwê.

Ma³y dodatek - znalezione linki do gotowych filtrów:
Faser - producent krajowych filtrów, tak¿e schronowych:klik
Drager - niemiecki filtr czo³gowy:Klik
Mia³em teraz okazjê wyci±gaæ filtr z Komory Laminarnej - ma bardzo przyzwoity filtr. Dobre, skuteczne filtry maj± niestety du¿e gabaryty. Nie wystarczy papierowy worek od odkurzacza

Tom Cruise podobno buduje sobie schron - ale w stylu przetrwalnikowym (co¶ jak Krypty) a nie ciasn± dziurê, która zapewni nam, ¿e w razie wojny atomowej nie umrzemy po tygodniu ale po paru miesi±cach.

Ale¶ s³owotok my¶li zrobi³. Trza porozdzielaæ to trochê Squonk

No to mo¿e trochê odgrzejê temat.

Wreszcie znalaz³em temat w ogóle traktuj±cy o tym interesuj±cym zagadnieniu. Nie mam zbyt wiele wiedzy ale czasami rozwa¿am pewne rzeczy i trochê patrze po www. Uwa¿am, ¿e taki schron to wa¿na rzecz, w sieci znalaz³em, ¿e Szwajcarzy maj± bardzo czêsto pod budynkami takie obiekty. Zreszt± mo¿e pe³niæ on inne ró¿ne funkcje, a z uwagi na jako¶æ w razie np. wojny czy kataklizmu okazaæ siê niezast±pionym czy nawet ostatnim budynkiem w którym mo¿na zamieszkaæ. Mo¿e ma³o realne ale ciê¿ko przewidzieæ co siê bêdzie dzia³o, mo¿e jak w Fallout zacznie siê od Izraela, a ostatnio znowu jest tam nieciekawie.

Z moich przemy¶leñ wynika, ¿e schron w którym mo¿na by siedzieæ latami jest ma³o realny dla zwyk³ych ludzi, problem z jedzonkiem. ¯eby wytworzyæ na rok cz³owiekowi ¿ywno¶æ za³ó¿my, ¿e potrzeba minimum w schronie 5 arów (normalnie 3 da³oby nawet radê) czyli 5X10X10. Zbytnio siê nie spasiemy na tym: ) Chocia¿ nie jestem pewien czy da radê uzyskaæ tak± wydajno¶æ jak w normalnych warunkach. Pomieszczenie 20mX25m ewentualnie 5 pomieszczeñ po 100, a mo¿e jakie¶ systemy podwieszanych pól? Wychodz± olbrzymie obszary, jak to zbudowaæ, za co? Jak to o¶wietliæ, potrzeba energii. Na lata to chyba tylko geotermia wchodzi w grê, znowu spore koszty. O zwierzêtach nie ma mowy bo o wiele wiêcej zjedz± w porównaniu do tego co dostaniemy, a i ile k³opotów. Mo¿na by nakupiæ jedzenia na 10 lat, tylko nawet dla 1 osoby bêdzie tego sporo, no i znowu za co.

Wydaje mi siê, ¿e realnie patrz±c ma³y schron w którym posiedzimy te 2 tygodnie jest najlepszym rozwi±zaniem. Obiektu mo¿emy nawet nigdy nie u¿ywaæ dlatego fajnie gdyby na co dzieñ spe³nia³ jak±¶ inn± funkcjê. Pocz±tkowo my¶la³em tylko o podziemnych schronach z uwagi na bezpieczeñstwo, jednak z czasem dostrzeg³em zalety tych naziemnych, takie jak mniejsze k³opoty z wod±. Na linkach u góry kto¶ da³ nawet co¶ jakby „ziemiankê”, takie rzeczy mo¿na budowaæ samemu w zasadzie bez kosztów. Na co dzieñ mo¿na u¿ywaæ tego jako magazynu na ¿ywno¶æ. Jednak rozwi±zanie bardziej dla osób które maj± kawa³ek ziemi i np. plony. Kto¶ o ograniczonej wolnej przestrzeni raczej musi skupiæ siê na piwnicy.

Najbezpieczniej i w miarê „tanio” mo¿na wykopaæ dziurê w ziemi, zakopaæ i obetonowaæ kontener. Taka wizja mi siê wypracowa³a. Konstrukcja stabilna i bezpieczna, zrobiæ wej¶cie i wentylacjê. Nowy kontener mieszkalny to powiedzmy 20 ty¶, ale np. u¿ywany morski nawet za 3 tys., tylko wtedy musimy sami wykonaæ wnêtrze. Jeden wystarczy na kilka osób. Czêsto pojawia siê aby mieæ ¿ywno¶æ na 2 tygodnie, bo potem mo¿na bezpiecznie wyj¶æ. Tylko, ¿e zastana rzeczywisto¶æ mo¿e nie byæ lepsza ni¿ w schronie. Dlatego wiêkszy zapas bêdzie lepszym rozwi±zaniem. Nawet na co dzieñ powinni¶my mieæ pewne zapasy ¿ywno¶ci i paliwa. £azienka to bardzo wa¿ny element, ciekaw jestem podawanego wy¿ej systemu bez sp³uczki. W kontenerach nawet ³azienki robi±, dorobiæ szambo i ju¿. Lepiej zrobiæ obiekt na kilka osób potem ewentualnie ³atwiej bêdzie zacz±æ.

Nie przejmowa³bym siê, ¿e nie ma TV czy gazet (ale przydadz± siê), przecie¿ jest katastrofa dobrze jak siê w ogóle ¿yje. Wa¿ne ¿eby mieæ sporo wiedzy i trochê narzêdzi. My¶lê tak budujemy naziemn± ziemiankê i ju¿ jeste¶my o wiele bezpieczniejsi, a z czasem mo¿e zakopujemy kontener np. obok i ³±czymy tunelem do ziemianki czy domu, mamy ju¿ wtedy bunkry: )

Wpiszcie w google Nuclear War Survival Skills i popatrzcie trochê, sporo jest informacji jak zrobiæ wa¿ne rzeczy ma³ym kosztem.

Wszystkich pozdrawiam i liczê na o¿ywienie dyskusji, mo¿e kto¶ ju¿ ma swój schron?
Ja mam schron pod stolikiem w bu barze

A tak na powa¿nie zajrzyjcie tutaj. Mo¿na od razu zacz±æ budowaæ.

http://www.wykop.pl/ramka/48070/instrukcja...hronu-atomowego
Kontener zakopany w ziemiê to dobry pomys³ choæ:

- Co z s±siadmi, którzy bêd± zerkaæ na to co robimy na naszej posesji? Nie ka¿dy nawet jak mieszka w domu jednorodzinnym to ma go postawnionego na w³asnym ranczu Jak pó³ osiedla dowie siê, ¿e budujemy sobie schrona to nici z tajemnicy. A po co ona? Choæby po to, ¿e jak do czego¶ dojdzie to ¿eby¶my w tym naszym schronie mogli siê sami schowaæ a nie ¿eby lokalne drechy go sobie przyw³aszczy³y.

- Jak s±siedzi siê dowiedz±, to pewnie te¿ i "wadza". Czy wobec tego na wkopanie w ziemiê czego¶ tak sporego jak kontener nie trzeba mieæ pozwolenia?

Ale pomys³ jest dobry i w miarê mo¿liwy do wzglêdnie taniego zrealizowania.
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • erfly06132.opx.pl


  • © Erotyka — strony, Obrazki i wiele wiÄ™cej na WordPress Design by Colombia Hosting