Katalog znalezionych fraz
Erotyka — strony, Obrazki i wiele więcej na WordPress


Wyspa Odrodzenia (ros. Остров Возрождения - Ostrow Wozro¿dienija; po uzbecku Tiklanish orollari), do oko³o 2001 roku wyspa na Jeziorze Aralskim, obecnie - w wyniku systematycznego obni¿ania siê poziomu wody - pó³wysep. Znajduje siê g³ównie w po³udniowej czê¶ci jeziora i rozci±ga siê po³udnikowo, rozdzielaj±c dawne Wielkie Jezioro, jak nazywano niegdy¶ po³udniow±, wiêksz± czê¶æ Jeziora Aralskiego, na dwie czê¶ci - wschodni± i zachodni±. Terytorium to dzieli granica pomiêdzy Kazachstanem a Uzbekistanem, przy czym delimitacji ani demarkacji terenu nie dokonano, tote¿ pozostaje on terytorium spornym.
Pierwsi europejscy podró¿nicy i kartografowie dotarli do Jeziora Aralskiego w XVIII wieku (m.in. Dymitr G³adyszew i Iwan Murawin w 1740). Na mapach z tamtych czasów na Jeziorze Aralskim widoczne s± bardzo liczne wyspy, zreszt± kirgiska, kazachska i uzbecka nazwa jeziora - Aral Tengiz, Арал Теңізі i Orol dengizi oznacza "Morze Wysp". Na mapie Aleksieja Butakowa z roku 1853 widoczny jest m.in. archipelag Carskich Wysp (przybli¿one wspó³rzêdne geograficzne 45°10'N 59°10'N), z których dwie najwiêksze nazwane s± Wysp± Miko³aja I oraz Wysp± Carewicza. Kilkadziesi±t kilometrów na po³udnie od Carskich Wysp znajduj± siê dwie kolejne - (Bellingshausena i £azariewa). Wszystkie te wyspy, w miarê wysychania Jeziora Aralskiego na przestrzeni XX wieku[1] powiêksza³y swoje terytorium, by w rezultacie po³±czyæ siê w du¿± wyspê, któr± nazwano Wysp± Odrodzenia[2]. Wkrótce oczekiwane jest po³±czenie siê równie¿ pó³nocnego cypla dawnej wyspy z brzegiem kazachskim, przez co dawne Jezioro Aralskie, a ¶ci¶lej jego po³udniowa czê¶æ rozdzielona zostanie na dwie czê¶ci - wschodni± i zachodni±.

W 1948 wybudowano na wyspie tajne laboratorium testowania broni biologicznej. Przy laboratorium znajdowa³o siê zamieszkane przez ok. 1500 osób osiedle o nazwie Kantubek (Кантюбек) i drugie o nazwie Wozro¿dienije (Возрождениe), obydwa obecnie opustosza³e i zrujnowane. Na zdjêciach satelitarnych tej okolicy widoczne jest tak¿e du¿e lotnisko z czterema krzy¿uj±cymi siê pasami startowymi[3], z których najd³u¿szy ma blisko 3 km d³ugo¶ci. W laboratorium hodowano, testowano i przechowywano odmiany m.in. w±glika i licznych innych bakterii mog±cych s³u¿yæ do wywo³ywania epidemii na terytorium przeciwnika. Laboratorium zosta³o opuszczone w roku 1991, a wiele spo¶ród znajduj±cych siê tam pojemników ze ¶mierciono¶n± zawarto¶ci± (m.in. z przetrwalnikami w±glika) nie zosta³o zniszczonych ani prawid³owo zabezpieczonych przed uszkodzeniem (w tym m.in. przed korozj±). Skala zagro¿enia, jakiego mo¿na obawiaæ siê po tym laboratorium znana jest miêdzy innymi dziêki uciekinierowi z ZSRR, Kantajanowi Alibekowowi, który kierowa³ sowieckim programem w±glika w broni biologicznej w innym kazachskim centrum broni biologicznej, w Stepnogorsku. Porzucone i rdzewiej±ce pojemniki z bakteriami wyhodowanymi na Wyspie Odrodzenia mog± siê rozszczelniæ i wówczas za po¶rednictwem ptaków[4] - a od 2001 roku, kiedy wyspa sta³a siê pó³wyspem i ma ju¿ po³±czenie l±dowe z reszt± kontynentu, równie¿ za po¶rednictwem zwierz±t l±dowych, np. gadów takich jak wê¿e - zarazki mog± byæ rozwleczone woko³o i w rezultacie zagroziæ ludziom.

Na wiosnê i latem 2002 Brian Hayes, amerykañski biochemik, poprowadzi³ 113-osobow± ekspedycjê, która na mocy porozumienia miêdzy rz±dami Uzbekistanu i USA znaeutralizowa³a od 100 do 200 ton w±glika. Koszt tej trzymiesiêcznej operacji wyniós³ oko³o 5 milionów dolarów.
http://pl.wikipedia.org/wiki/Wozro%C5%BCdienija

Artyku³y na temat jeziora:
http://www.przeglad-tygodnik.pl/index.php?...=swiat&name=118
http://www.mt.com.pl/num/12_97/aral.htm

O tym laboratorium dowiedzia³em sie kilka tygodni temu gdy na TVP obejrza³em dokument o morzu Aralskim i spora czê¶c by³a w³a¶nie po¶wiêcona laboratorium broni biologicznej które znaduje siê na "wyspie" Odrodzenia. Po rozpadzie ZSRR rosjanie wycofali siê z tamt±d i podobno zabrali wszelkie niebezpieczne substancje ale jak twierdz± ludzie zajmuj±cy sie problemem tego labarotorium w ziemi jest zakopane wiele zborników i nikt nie ma pojêcia co siê w nich znajduje. Dziennikarz zwiedzaj±cy t± baze zosta³ tam zaprowadzony przez jakiego¶ inspektora miêdzy narodowego który zajmuje siê t± tematyk± byli dla bezpieczeñstwa ubrani w kombinezony i maski (miejsowi chodz± tam bez ¿adnych zapezpieczeñ) i zwiedzali opuszczone laboratoria, hangary, domy naukowcóe, place zabaw dla dzieci itp najstraszniejsze w tym wszystkim jest to ¿e jezioro Aralskie zacze³o wysychaæ od lat 60 i wyspa odrodzenia nie jest ju¿ wysp± bo jest teraz po³±czona ze sta³ym l±dem i ró¿ne zwierzaki mog± poroznosiæ zarazki. Okoliczni mieszakñcy natomiast bez przeszkód tam siê ciagle udaj± kra¶æ z³om i przeszukiwaæ tereny bazy w poszukiwaniu jaki¶ cennych rzeczy i ca³kiem mo¿liwe ¿e prêdzej czy pó¼niej co¶ odkopi± :|



Artyku³ na temat laboratorium: http://cns.miis.edu/pubs/opapers/op1/op1.htm

Amerykañskie archiwalne zdjêcia satelitarne laboratorium: http://www.globalsecurity.org/wmd/world/ru...ozrozhdenly.htm


W sumie najwiêksze zagro¿enie to w³a¶nie ludzie, którzy bêd± bawiæ sie w poszukiwaczy... A idioci którzy opu¶cili lab. bez zabezpieczenia go powinni zostaæ zmuszeni do zamieszkania tam, no ale taka jest ju¿ polityka, wszystko ma siê w dupie a jak przychodzi co do czego to i tak winnych nie ma/s± p³otki. Fajno KeniG ¿e napisa³e¶ o tym.

Ciekawe ile jeszcze takich "niespodzianek" mamy na ¶wiecie, wydaje mi siê, ¿e bardzo, bardzo du¿o...
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • erfly06132.opx.pl


  • © Erotyka — strony, Obrazki i wiele wiÄ™cej na WordPress Design by Colombia Hosting