Erotyka — strony, Obrazki i wiele więcej na WordPress
No to zaczynamy Na pocz±tek co¶ ju¿ lekko starawego (w sensie kiedy zosta³o to stworzone) ale nadal chyba aktualnego. O to mój artyku³ jaki napisa³em na stronê Trzynastego Schronu, o koncepcji budowy takiego czego¶ jak Pancerz Wspomagany znany z Fallouta
Kwestiê typowo naukowe - jak hydraulika czy mechanika, maksymalnie upro¶ci³em, tak aby ka¿dy móg³ to zrozumieæ.
co do pancerza? na tyle ile jest dobry, obniza umiejêtno¶æ skradania siê, co nie jest przydatn± cech± w niektórych sytuacjach. jedna rzecz, kosztem drugiej. pancerz wspomagany zapewniaj±c doskona³± ochronê, oraz zwiêkszaj±c si³ê, znacznie ogranicza mo¿liwo¶ci ruchu danej osoby.
wg mnie pancerz ten swietnie nada³ by siê do walk w terenie zamkniêtym (np. w miastach). ewentualne pu³apki/napascie nie by³y by ju¿ tak niebezpieczne maj±c na sobie ten pancerz.
ciekawi mnie jednak co s±dzicie o kosztach produkcji takiego pancerza? napewno nie by³ tani
Koszta pancerza? Hmm, to zale¿y - a zale¿y wed³ug mnie przede wszystkim od ¼ród³a zasilania. Powinno byæ ono efektywne, wydajne i dostarczaæ energiê elektryczn± o okre¶lonych parametrach. Skoro nie ma byæ ogniwo energetyczne (bo takiego czego¶ nie ma) to mo¿e jaki¶ nowoczesny akumulator. Ale znowu¿ inna kwestia. Do zasilania ca³ego pancerza potrzebna bêdzie jaka¶ moc - w du¿ym uproszczeniu moc elektryczna. Np. je¶li by¶my za³o¿yli (taki pi * drzwi), ¿e mechanizm pancerza ma moc 1000 W. A my go zasilamy jakim¶ super hiper akumulatorem kwasowym (napiêcie 12 V). To pr±d pobierany z takiego ¼ród³a bêdzie mieæ warto¶æ oko³o 83 A.
Przy za³o¿eniu gêsto¶ci pr±du równej 2,5 A/mm2 dajê to nam ¶rednicê przewodu "transportuj±cego" takie natê¿enie wynosz±c± 6,5 mm. No ale tu dochodz± straty przesy³u no i sprawa oczywista, ¿e mamy ograniczon± przestrzeñ - bo nosimy wszystko na sobiê - i masê - bo te¿ w koñcu nosimy wszystko na sobie. A wiêksza masa to znowu¿ wiêksza moc potrzebna do napêdu i tak bez koñca
Polecam ¶ci±gn±æ sobie materia³y ze strony Berkeley Robotics and Human Engineering Laboratory. Naprawdê warto
W momencie gdy dany akumulator/inne zrodlo energii sie zuzyje pancerz stanie siê bezuzyteczny. Bedzie zbyt ciezki do noszenia go. W takim razie osoba ktora bedzie sie w nim znajdowac w momencie wyczerpania energii zostanie przygnieciona do ziemi i bedzie czekala na smierc z glodu/przemeczenia itd.
Koszty pewnie zaleza tez od rodzaju metalu z jakiego dany pancerz jest wykonany.
Jego wnetrze... Moglo by byc skurzane, aby zapewnic konfort dla osoby. Jednak wtedy czesto by sie ona meczyla/pocila, wiec pancerz musial by miec jakas wentylacje. Innego rozwi±zania nie widze.
Btw. ciekawa rozmowa siê zaczyna
Zu¿ycie ¼ród³a energii wcale nie musia³oby oznaczaæ uwiêzienia c¿³owieka, wszak stan na³adowania ogniwa mo¿na monitorowaæ, gdy poziom energii spadnie do niebezpiecznie niskiego poziomu, mo¿a siê ewakuowaæ z takiego "mini czo³gu".
Mnie najbardziej interesuje kwestia gabarytów urz±dzenia. - ¬ród³o zasilania - Mechanizm pancerza - Pancerz Skoro same "nogi" wa¿a 45 kg je¶li dobrze pamiêtam, o ile wa¿y³by ca³y pancerz.
Aha, no i oczywi¶cie potrzebna jest jaka¶ "klapka" w okolicach krocza .
Pancerz powinein mieæ gdzie¶ wmontowany akumlator o du¿ej pojemno¶ci aby tak szybko siê nie wyczerpa³ (i jeszcze doczepiæ ³adowarkê gosci w pancerzy podcodzi do gniastka i siê ³aduje )
Pancerz ma wmontowany na plecach mini reaktor atomowy...
tak, jak wierzyc opisowy z f1 byl bardzo pojemny bo starczal an 100 lat Obecnie nie istnieje nic co by mialo podobne mozliwosci, nie ma dobrego sposobu na przechowywanie energi.
Co do enrgii to mini reator do¶æ ciê¿ko stworzyæ. A je¶li chodzi o wnêtrze to mo¿e byæ takie jak skafander astronautów. Razem z klimatyzacj± itp.
a co z g³ow± pancerza? widaæ, ¿e s± tam jakie¶ otwory wentylacyjne itp. ale czy jest tam "pod mask±" jaki¶ system nawigacyjny. np. co¶ co zmierzy odleg³o¶æ do danego wroga/miasta itd. moze jakis pip-boy. rozumiecie o co mi chodzi? ze na "szybce" wyswietlaj± siê informacje, np. podczas walki o danym przeciwniku itd.
wydaje mi sie, ¿e takiego czego¶ nie ma jeszcze w Power Armor. Jest to zwyk³y pancerz zwiekszaj±cy si³ê i odporno¶æ postaci.
za¶ w Advenced Power Armor ju¿ ww uk³ady nawigacyjne powinny byæ wmontowane.
W he³mie powinna byæ maska gazowa ale taka przez któr± swobodnie siê oddycha. A uk³ad nawigacyjny i informacyjny tak¿e powinien byæ. Informowa³by o zapasie energii, stanie pancerza, gdzie aktualnie siê znajdujesz itp. Wizjer powinien byæ dostosowany do wzroku w³a¶ciciela oraz mieæ wbudowan± lornetkê z noktowizorem.
To jak bys robil siku . W pancerz? Zardzewialby .
Zaden problem - jakis pojemnik czy cos. A astronauci wyciagaja pisiora i leja w otwarta przestrzen?
A Freemeni z Diuny? Tez nie mieli zadnych "klapek" tylko "kieszenie lowne"? (tak to sie nazywalo?)
ej squonk ty masz jakie¶ wykszta³cenie techniczne i tytu³ doktora zrechabilitowanego ¿e tak wszystko wiesz ?
faktycznie zamiast jakiej¶ klapki na zalatwianie swoich potrzeb moglo byc zastosowane rozwi±zanie ktore poda³ Squonk, wylewane by to by³o przez jaka¶ rure, powiedzmy przy nodze .
Rozwiazanie zastosowane w filtrfrakach bylo troche bardziej skomplikowane... Tak jak zostalo to juz napisane stroj ten zbieral prawie cala wilgoc wydzielana przez organizm ludzki. Odchody byly zbierane w udowych kieszeniach lownych. Pot byl wchlaniany przez przylegajaca do skory warstwe specjalnego materialu, ktora go zbierala. Twarz przykrywalo sie specjalna maska, ktora zbierala wilgoc z wydychanego powietrza. Ruchy ciala powodowaly, ze cala wychwycona woda byla wypychana do piersiowych kieszeni lownych, skad mozna bylo ja pic specjalna rurka. Gdyby zastosowac takie rozwiazanie w Power Armorach, to rozwiazaloby to wiele problemow. Czlowiek ubrany w taki pancerz nie musialby sie martwic o np. wode na skazonym terenie...
Manior, tutaj nie chodzi o to, zeby przetworzona wode wylewac, bo to bezsensowna strata drogocennego plynu. Taki system mialby na celu jak najefektowniejsze wykorzystanie plynow wydzielanych przez organizm ludzki...
Ano, tutaj chodzi przede wszystkim o rafinowanie amoniaku ^^ ...
szczerze mowiac to o czym mowicie jest obrzydliwe :/ Juz wole sie napic czegos swiecacego niz spijac wlasny mocz
my zwyczajnie rozpatrujemy wszystkie mo¿liwo¶ci pancerza wspomaganego. czy jest to obrzydliwe, czy nie - nale¿y zwrocic na to uwage podczas konstrukcji
Nie wydaje mi sie mo¿liwe odzyskanie wody z moczu i ka³u... Napewno nie w wersji kieszonkowej, jak± chcecie miec w pancerzu
Wiele lat temu na rosyjskich stacjach kosmicznych by³ system odzyskiwania wody z moczu i potu. Przy dzisiejszej technologi my¶le ¿e zkonstruowanie kieszonkowego systemu pozyskiwania wody, nie bêdzie stanowiæ wiêkszego problemu. By³a by pozyskiwana czysta woda, nie mocz BOS_kunajk jak Cie to brzydzi to nie spamuj
napewno pogarszalo by to morale i komfort przynajmniej psychiczny Zolnierze zwykle maja jakies zaplecze, Power Armory nie sa raczej dla grup dywersyjnych, bo latwo gostka w nim zauwazyc i nici ze skradania i cichych akcji. Pozatym wracajac do realiow z falla przy walkach w kanadzie zolnierze nie byli pozostawieni sami sobie Nawet w fallu promieniowanie prawie nie wystepuje.
Gdyby takie systemy mialy sens to by montowano je np w czolgach - PA to w sumiej ednoosobowy czolg.
Ja nie wiem... zajeliscie sie najbardziej prozaiczna czescia tego pancerza Moze po prostu zalozymy temu biednemu zoldakowi pampersa. Albo umiescimy jakas rurke coby usuwala mocz na zewnatrz Z kalem bylo by gorzej... Ale PA ma sluzyc do walki a nie ochrony przed promieniowaniem Do tego sa juz skafandry. A watpie aby jakis zolnierz walczyl 24h na dobe Zakladal by przed akcja i tyle Ew. mozna by zrobic latwo zdejmowalna czesc krocza (przod i tyl ). I po ich zdjeciu zostal by szkielet ktory by podtrzymywal gore pancerza i jednoczesnie umozliwil w miare swobodne zalatwienie potrzeb. Duzo wazniejszym problemem byla by taka kontrukcja tego pancerza aby umozliwic w miare swobodne ruchy... a jednoczesnie dobra ochrone na zgieciach (lokciach, kolanach , brzuchu), aby kule nam nie pocharataly tego i owego. Innym swiatem byla by kontrola tego ustroistwa. Siec czujnikow i jakis komputer nimi sterujacy. Tak aby wspomagal nasza sile ale jednoczesnie dawal sie plynnie sterowac. Bo strzelajac z broni niezwykle wazna jest precyzja ruchow aby w cokolwiek trafic. Kiedys sobie myslalem zeby zbudowac taki pancerz, w miare przypominajacy oryginal i dajacy sie zalozyc... Problemem okazal sie material z ktorego mialby byc wykonany
drugi szkielet...
Zrobienie dzialajacego PA to nie problem(dla wojska), problemem jest zasilanie. NIE ISTNIEJE na chwile obecna nic co by moglo cos takiego zasilac. W falloucie problem rozwiazalo:
Woda - czy to z "psi psi" czy w jakim¶ dodatkowym zbirniku zawsze w czasie wojny siê przyda
Wojsko to taka instytucja w której oprócz w³a¶ciwego wojska s± te¿ ch³opcy z logistyki. Owi panowie maj±c odpowiednie komputerki mogliby by w "czasie wolnym od zajêæ" szybko serwsisowaæ PW. Wymieniæ wk³ady w filtrach, dolaæ oleju, posmarowaæ.
Zreszt± zak³adam i ka¿dy tu siê zgodzi, ¿e takie skomplikowane urz±dzenie jak pancerz nie mo¿e byæ w swej ostatecznej wersji a¿ takie skomplikowane aby siê ³atwo i szybko psu³o. Jednak, co wiemy z Fallouta - jak co¶ w nim pieprznie, a warunki s± ciê¿kie to lekko nie jest
No i co z tego, ze sie przewroci? Morale wojakow przeciwnika troche ucierpi jak zobaczy, ze koles po chwili wstaje i kontynuje atak Oczywiscie pod warunkiem, ze od tych przewrotek nie nabawi sie wstrzasu mozgu.
Pozatym mysle, ze PA wazy jednak nieco wiecej niz 50kg. Chodzby z tego powodu by jego posiadacz nie przewracal sie bedac pod ostrzalem "lzejszej" broni. Moze byc nawet sporo ciezszy, bo ma baardzo duza moc. Gdyby brak energi oznaczal tylko to, ze posiadacz PA nie mial wiekszej sily, Bractwo nie szukalo by tak rozpaczliwie ogniw do niego...
Zgadzam sie, ze on nie sluzy do przyjmowania strzalow z dziala na klate, chodzby dlatego, ze posiadacz nabawil by sie wstrzasu mozgu. Nie zostal on do tego stworzony. Przewyzsza on czolg tym, ze jest bardziej mobilny i moze wejsc tam, gdzie czolg nie wjedzie. Pozatym czolgi sa kiepskie do walk w miescie, sa latwym celem. Dlatego uwazam, ze jednak czlowiek w PA byl kroczacym czolgiem 22 wieku. A ten cyctat jest z bibli fallouta z kalendarium, wiec raczej nie jest to propaganda. Powiedzialem tylko jak to jest w falloucie, a tam zwykle male bronie(oprocz gausa) czlowiekowi w PA malo zrobia.
W falloucie samochody byly na ogniwa...
A pozatym skad wytrzasneliscie ta specyfikacje i to, ze PA zrobiony jest z kompozytow? Nie odbierzcie tego, ze chce sie z wami klocic, czy cos ta tablica jest do dyskusji na temat co by zrobic aby dzialalo Zalozmy, ze masa ukladu PA-Czlowiek wynosi 200-300kg. winda w moim bloku ma udzwig ponad 600kg. Najciê¿szy cz³owiek wa¿y³ 635 kg. Pocisk wazy 10gramow PA mogl by miec cos w rodzaju wysuwanych/montowanych lotek/rakietek, podobnych do tych, ktore sa uzywane by nie zapadac sie na sniegu.
Nie jestem specem od tego, ale z tego co znalalzem w googlach, taka moc (3,275J) moze miec tylko bron snajperska. A kto strzela ze snajperki z odleglosci kilkunastu metrow? Jesli zaufac tym danym i waszej specyfikacji to PA bez problemu wytrzyma kazda bron zaliczajaca sie do "small guns"...
PA moze tez miec rozne kosmiczne technologie o ktorych nam sie nie zni do redukowania energi pocisku. Moze go chamowac jakimis fallami czy cos. Oczywiscie, ze wyda wam sie to smieszne teraz, zreszta gdyby bylo to proste i oczywiste bylo by to juz uzywane, ale przez 100lat sporo naprawde mozna wymyslec... To pewnie tez was rozbawi, ale w PA moga byc silniczki sluzace do niwelowania sily odzutu. Jesli na przyklad pocisk walnie w PA i bedzie on mial predkosc odrzutu 10m/s to wlacza sie taki silniczek i niweluje to
Nie bym sie uparl na ten czolg bo w sumie mi to wszystko jedno czy PA nim jest czy nie Ale skoro nie ma ropy to i nie ma czolgow. Skoro nie ma czolgow to PA staje sie ich odpowiednikiem Nie ma ropy - Chinczycy nie maja paliwa by ciezkie dziala przywiesc na alaske To co powiedzialem to bzdura, bo wojsko ma SWOJE zapasy i to DUZE na wypadek wojny, zreszta kto by atakowal nie majac ciezkiego sprzetu
No nic daje juz wam spokuj, jestem chory i nudzi mi sie no to wam glowe zawracam Piwko dla was
BoS_kunajk zlituj siê!!!
Ale z drugiej strony dobrze my¶lisz, id±c tokiem rozumowania sugeruj±cym, ¿e PW to "chodz±cy czo³g". Tylko, ¿e je¶li za³o¿ymy ¿e powstanie PW by³o ograniczone tym, ¿e nie by³o ju¿ mo¿liwo¶ci du¿ego u¿ycia pancernej broni zmechanizowej, a z drugiej strony by³y ju¿ opracowane ogniwa energetyczne. To w koñcu te czo³gi czy inne BWP mog³y ju¿ je¼dziæ sobie na to
Ale prowadz±c tak± dyskusjê i tak opieramy siê na tych za³o¿eniach, które stworzyli twórcy gry. A one nie zawsze musz± byc zgodne ze zdrowym rozs±dkiem
Wiêc odpowiadaj±c na pytanie czemu w Falloucie nie stworzono czo³gów na ogniwa energetyczne, odpowiem ¿e pewnie dlatego ¿e ówczesna gospodarka i tak ledwo zipa³a z powodu braku ropy naftowej. Opracowanie takiego elastycznego w u¿yciu ubranka dla ¿o³nierzy, jakim jest PW by³o chyba lepszym rozwi±zaniem. Poza tym nawet je¶li czo³g bêdzie chodzi³ na pr±d z ogniwa to nadal bêdzie potrzebowa³ du¿ych ilo¶ci smarów i p³ynów. A g³ównie wytwarza siê z ropy naftowej. Czyli taniej wychodzi posiadanie i u¿ycie piechoty ubranej w PW
A to cytat holodysku o PW (aby rozwiaæ wszelkie w±tpliwo¶ci ):
Dobra! Temat czolgow odpuszcza
Ale nastepna kwestia mnie ciekawi.
W FT kompletnie skopali sprawê i spieprzyli ca³y kanon, za co powinni do¿ywotnio s³u¿yæ jako mêskie dziwki. Ciut za ostro, choæ zgadzam siê z przes³aniem > Squonk
Na potrzeby mojego moda próbuj±cym sprawiæ by FT by³o grywalne i bli¿ej kanonu za³o¿y³em, ¿e odszczepieñcom zabrali prawdziwe PA i dali im PA bêd±ce wynikami (zakoñczonych niepowodzeniem) prób wykonania w³asnych PA przez Bractwo. Po prostu zrobili co¶ pomiêdzy CA a PA, co ma o wiele gorsze osi±gi ni¿ PA i ma przy tym wszystkie jego wady.
Co do os³ony ablacyjnej... S±dz±c po grubo¶ci, to wystarczy drobne uszkodzenie, by pancerz ca³kowicie przesta³ chroniæ przed radiacj± i by powsta³ miejscowy brak ochrony przed laserem.
W kwestii poruszonej przez BoS_kunajka trzeba wzi±¶æ te¿ pod uwagê mo¿liwy fakt, ¿e w zespole tworz±cym Fallouta nie by³o nikogo posiadaj±cego wy¿sze wykszta³cenie techniczne. A jak by³ kto¶ taki, to z przyczyn finansowych uznano, ¿e ekspert od elektroniki mo¿e robic te¿ za eksperta od mechaniki. No i jeszcze kwestia do¶wiadczenia
Poza tym nie nale¿y zapominaæ, ¿e Fallout to gra i ma ona swoje prawa, które upraszczaj± rzeczywisto¶æ (¿e tak napiszê) A twórcy gry dla lepszego efektu poszli takim trybem my¶lenia:
Fallout > klimaty postnuklearne > wszystko doko³a jest pokryte rdz± i poniszczone
Wiêc kieruj±c siê zdrow± logik± mo¿na powiedzieæ ¿e: - srebrna pow³oka raczej nie pokryje sie rdz±, bo srebro nie rdzwieje - czyli nie utlenia (a jak ju¿ to bardzo s³abo) - jednak co warto wiedzieæ, srebro w powietrzu na powierzchni stopniowo matowieje wskutek powstawania na powierzchni metalu cienkiej i czarnej warstwy siarczku srebra - pow³oka PW mo¿e mieæ ró¿nego rodzaju zadrapania pochodz±ce z normalnej eksploatacji - PW wyprodukowany przed Wielk± Wojn± np. w roku 2076, w czasie kiedy trwa Fallout 1 bêdzie mia³ ju¿ ponad 80 lat - oczywi¶cie jego wygl±d bêdzie zale¿a³ od jako¶ci i poziomu serwisowania
W f1 i f2 PA nie jest zardzewialy, tylko w FT, a w FT rozne dziwne rzeczy sa takie jak hummer czy szerman.
Ale wracam do mego glownego pytania. Czy pomalowanie PA zmienia jego wlasciwosci?
No pewnie, ze nie... chyba, ze pomalujesz go na bialo - bedzie chlodniej ;]
srebrna powloka? czyli dzialajaca jako lustro? Co to za farba?
srebrna? Pewnie odbija wi±zki ¶wiat³a np. laser.
A czemu akurat srebna? Srebne przedmiotki szybko matowieja i trzeba je czyscic magicznym czyscikiem do srebra firmy mango ;p
ja tam srebrny lubie i Black Isle tez np. Bezimienny jest szary ;pppppp anna za to bialo-szara ;DDDDDD [duzo broni tez]
EDIT: Co to ma byæ? Nie spam mi tutaj. Ostatnie upomnienie. Crzychu
I co tu mo¿na dodaæ wiêcej jak siê takie co¶ czyta? Albo to s± jaja albo prowokacja
Na innym, bli¼niaczym schronowym forum ludzie pisz± tak¿e: "A ja lubiê Diablo 2 bo mogê naparzaæ w nim magiem". Pse pani a ja se tom zabawkê Rêce i nogi opadaj±
Ulepszony pancerz wspomagany znowu¿ srebrny nie jest a lepiej chroni przed broñmi energetycznymi. I jak to wyt³umaczyæ?
Nie mam pojêcia! Ale zak³adam, ¿e moze on mieæ wbudowany taki sam bajer jak ma pancerz Tesli. Czyli urz±dzonko do rozpraszania energii strza³u z broni energetycznej. Ma to ma³y sens - bo jak wiadomo laser da siê obezw³adniæ zwyk³ym lustrem, ale kto wie...
Ale zwrocmy uwage ze MK2 sie swieci... a przynajmniej lsni. Wiec mozliwe ze ma ta cala powloke
S±dze ze czarny z racji swoich w³a¶iwo¶ci móg³ by te¿ byæ stosowany poniewa¿ poch³ania ¶wiat³o i zamienia to w ciep³o teoretycznie móg³ by w ten sposób pobieraæ dodatkowe zasilanie. Z reszt± Pa mo¿na bez problemu teraz w naszych czasach zrobiæ problem to zasilanie. Bo to nie nogi wa¿± tak du¿o bo masa przy³o¿ona do cia³a wspomaga nas wiec jest do zaniechania a akumulator no ten to jest dopiero wielki cie¿ki.
Masa jak masa - liczy siê moc uk³adu napêdowego PW - czyli moc uk³adu hydraulicznego.
A w to wejdzie moc tych wszystkich pomp i si³owników hydrauliczych. Je za¶ musisz czym zasiliæ. Je¶li silnikiem elektrycznym, to sk±d¶ musisz wzi±¶æ pr±d. Je¶li z akumulatora, to musi on mieæ odpowiedni± wydajno¶æ i pojemno¶æ. A je¶li:
- czyta³e¶ moje poprzednie posty, a merytorycznne ich nie mo¿esz podwa¿yæ - budowa PW to nie fantastyka naukowa
to wiesz, ¿e takie co¶ obecnie jest raczej niemo¿liwe
ps. Dok³adnie to chodzi mi o tego posta - czyli 3ci post od góry
Squonk twierdze ¿e PA móg³ by powstaæ Zaniedbuje mase si³ownków bo wspieraj± prace twoich miê¶ni wiêc z tego powodu masa jest mniej odczuwalna Moc owszem wazna Wspomaganie mo¿na by by³o zrobiæ a jak by nas nie obchodzi³ cz³owiek w ¶rodku to zasilanie by te¿ siê znalaz³o. To wszystko to pó³ bidy. Nawet to zasilanie Przypomnij sobie jakie ma w³a¶ciwo¶ci filtracyjne. Ten kto czyta³ DIune wie ¿e filtr frak to strasznie odleg³a przysz³o¶æ (Kaftanik który sam zbiera wodê z potu moczu i fekali wiem wiem obrzydliwe)A power armor w³±¶nie ma jeszcze tak± funkcje. PA mo¿na zrobiæ ale wiadomo chyba ze nie bêdzie ono tak ma³e jak w F1 czy F2. Kole¶ w pa z naszych czasów by nie by³ by 2,5 metrowy i 1,5 w barach jak w Falloutach. Raczej 4metry na 3 i wtedy by mia³ podobne w³a¶ciwo¶ci. Podobne nie znaczy takie same nie wiem jak mo¿na by by³o taki filtr frak zrobiæ a szczególnie zminimalizowaæ uk³ady tak by by³y malutkie i nie by³y wiêkrze od plecaka. Nadal twierdze ¿e mo¿na ale nie taki sam mo¿e za pare lat. Kwestia Laserów Optycznych owszem mo¿esz odbijaæ je lustrem ale nie 100% odbicie. CO oznacza ze po strzale takie lusterko by siê podgrza³o ostro. A genialne lustra do teleskopów mo¿na zniszczyæ dotykaj±c palcem lub pucuj±c. Tak naprawde odporno¶c na laser by³a by w mo¿liwo¶ciach wch³aniania a nie odbijania. A co z laserami Gamma albo innymi bo przecie¿ ka¿d± fale mo¿na by teoretycznie odpowiednio zognisowac i tak dalej. Ale narazie mamy tak smieszne lasery optyczne ¿e z odleg³o¶ci 4 metrów nas nie zamieni± w py³ wiec wystarczy trochê odbiæ
Je¶li bym napisa³, ¿e napisale¶ du¿o ale nie ca³kiem masz racjê - bo nauka mówi co¶ innego to móg³ by¶ uznaæ, ¿e siê wym±drzam B)
Trochê inaczej wygl±da kwestia budowy PW z nad lektury "harego fakera" a trochê inaczej w labolatorium HiP (znów mo¿esz uznaæ ¿e siê wym±drzam)
Wiêc proszê, b³agam wrêcz - zajrzyj TUTAJ - poczytaj materia³y, obejrzyj sobie filmy. A potem poruszajmy kwestie techniczne. Bo ta tablica nie jest po¶wiêcona czarom, fantastyce i innym pierdo³om (teraz to siê na bank wym±drzam )
W³a¶nie sobie zagra³em w Close Combat z u¿yciem PA o pancerzu bêd±cym ekwiwalentem 13mm RHA i stwierdzam, ¿e co¶ takiego daje niesamowite mo¿liwo¶ci, poniewa¿ jest to po³±czenie panczerza pojazdu pancernego z mo¿liwo¶ci± wykorzystania terenu piechoty.
¯o³nierz w czym¶ takim jest trudny do bezpo¶redniego trafienia broni± ciê¿k± jak piechociarz a jednocze¶nie odporny na ogieñ broni lekkiej i od³amki.
W praktyce w terenie miejskim ¿o³nierz w PA by³by bardzo niebezpiecznym i trudnym do wyeliminowania przeciwnikiem...
Ajjj... Okaza³o siê, ¿e "niezniszczalno¶æ" go¶ci w PA okaza³a siê bugiem gry. Teraz zagra³em w CC4 z PA o grubo¶ci pancerza 15mm RHA . By³o trochê inaczej.
Go¶cie byli ca³kowicie odporni na ostrza³ z karabinków i LMG i MMG, ale zdarza³o im siê gin±æ od ostrza³u z panzerfaustów i dzia³ czo³gowych.
Tyle, ¿e mieli jedn± przewagê. Si³y ognia. 2 go¶ci z minigunami i 2 z ckmami .50 cala na dru¿ynê ogniow± (ci z minigunami mieli granatniki przeciwpancerne i potrafili b³yskawicznie niszczyæ piechotê i czo³gi.
Jednym z g³ównych problemów z nowoczesnym wyposarzeniem ¿o³nierzy jest ich waga.
Przypuszczam, ¿e PA powinny mieæ zainstalowany sprzêt obserwacyjny, który by uniemo¿liwia³ ³atwe wci±gniêcie oddzia³u w zasadzkê. W przypadku potyczki z dru¿yn± ogniow± w PA tacy gówniarze z RPG zostaliby przywitani ogniem z czterech karabinów maszynowych zanim by zd±¿yli odpaliæ rakiety.
Taktyka, przede wszystkim taktyka
W Falloucie mamy do czynienia z dzia³aniami wojskowymi prowadzonymi w ¶wiecie zniszczonym wojn± nuklearn±. St±d brak szerokiego stosowania ¶rodków elektronicznego rozpoznania, brak te¿ wsparcia broni zmechanizowanej no i brak ¶rodków ³±czno¶ci.
Jedynie Enklawa powinna posiadaæ (i posiada) co¶ w tym stylu. Ale te¿ po co jej takie gad¿ety skoro jej g³ownymi wrogami mog± byæ dzikusy z oszczepami
Wniosek?
U¿ycie PW na polu walki bêdzie warunkowane ró¿nymi, oczywistymi, czynnikami - rodzaj wroga, teren, wyznaczone cele. No i sprawa chyba najwa¿niejsza - czy op³aca siê wyposa¿aæ ¿o³nierza w PW, który kosztowa³by kupê kasy, skoro w ka¿dej armii stosuje siê zasadê "u nas ludi mnoho"
Nie w ka¿dej. W krajach, w których liczy siê opinia publiczna i ekonomia (USA?) ju¿ dawno odkryli, ¿e im mniejsze straty w¶ród piechoty, tym lepiej - dobry ¿o³nierz kosztuje a poza tym, by go zast±piæ trzeba oderwaæ kolejn± parê r±k od pracy.
W ekonomi jest takie co¶ jak rachunek kosztów. Nak³adamy wiêc na wykres - krzyw± opisuj±c± koszty produkcji pancerza, uwzglêdniamy koszt ludzkiego ¿ycia...
Zaraz!
Kto¶ pewnie powie, ¿e jest ono bezcenne. I to jest prawda! Ale politycy w swym cyni¼mie i przebieg³o¶ci ju¿ tacy nie bêd±
Wiêc sam sobie zaprzeczê i powiem, ¿e jednak w³a¶nie po to by chroniæ ludzkie ¿ycie PW jest potrzebny. Ale tylko i wy³±cznie wtedy kiedy koszt u¿ycia broni pancerno - zmechanizowanej przewy¿szy koszt "u¿ycia ludzkiej masy". Czyli tak jak w Falloucie B)
CO¶ takiego jak falloutowy PA, czyli ciê¿kie i daj±ce nadzwyczajn± si³ê i odporno¶æ nie bêdzie mo¿liwe dopóki nie powstanie jakie¶ niewielkie, lekkie i bardzo skuteczne ¼ród³o zasilania. USA prowadzi badania nad lekkimi kombinezonami które mo¿ña by uznaæ za egzoszkielety. Zbudowane s± g³ównie z kevlaru i p³ytek ceramicznych w krytycznych miejscach, za¶ rolê wspomagacza pe³ni± sztuczne miê¶nie. Taki kombinezon zwiêksza si³ê, ale nie do nadludzkiego poziomu, kosztuje maj±tek (oko³o 300 tysiêcy $) i dzia³a na akumulatorach kilka godzin. Ochronê dajê podobn± do nie-wspomaganych zestawów kuloodpornych, takich jak Interceptor u¿ywany powszechnie w Iraku. Za¶ co¶ w rodzaju falloutowego PA rzeczywi¶cie stworzy³oby krzy¿ówkê BWP z ¿o³nierzem piechoty. Jednak co do tego s± powa¿ne problemy. Pierwszy z nich to jak mówi³em zasilanie. Drugi to sterowanie. ¯eby taki pancerz naprawdê by³ skuteczny musi praktycznie natychmiast reagowaæ na ruchy ¿o³nierza, inaczej bêdzie siê on zachowywa³ dosyæ pokracznie. W lekkich kombinezonach jest ³atwiej - miê¶nie ¿o³nierza nadal wykonuj± du¿± czê¶æ pracy. Jednak przy wadze takiego czego¶ straci³yby na znaczeniu. Skafandry kosmiczne wa¿± od 30 do 70 kg. Bez wspomagania i bez opancerzenia. Dlatego taki PA musia³by wa¿yæ przynajmniej ze 120 kg. Plus ¿o³nierz (powiedzmy 80 kg) i sprzêt (powiedzmy 60 kg)? Daje 260 kg masy. Przyda³yby siê naprawdê dobre si³owniki. Kolejny powa¿ny problem to d³onie. Albo wykona siê je z elastycznych materia³ów czyni±c je s³abym pinktem albo bêdzie problem z ich u¿ywaniem. Na co przyda siê ca³y PA je¶li ¿o³nierz bêdzie mia³ problemy ze znalezieniem, wyczuciem i naci¶niêciem spustu, nie mówi±c ju¿ o za³adowaniu ta¶my do KM-u. Kolejny problem to uzbrojenie. "Normalna" broñ ma os³ony spustu Przystosowane do go³ych r±k oraz cieñkich rêkawic. W broni do walki w bardzo niskich temperaturach powiêksza siê os³onê spustu aby da³o siê ich u¿ywaæ w grubych rêkawicach. A co zrobiæ je¶li strzelaæ mamy maj±c na rêkach 2-centymetrowej grubo¶ci sztywne, metalowe rêkawice? Ludzie w PA wymagaliby specjalnej broni. Na tak± sk³ada³yby siê odpowiednio zmodyfikowane: -rêczne granatniki przeciwpancerne -granatniki automatyczne -rêczne karabiny maszynowe -"odchudzone" wersje wielkokalibrowych karabinów maszynowych - karabiny szturmowe na siln± ammunicjê karabinow± (tak± jak 7.62x51mm NATO albo 7.62x54mmR) albo specjalnie w tym celu stworzon± po¶redni± miêdzy karabinow± a wielkokalibrow± -wielkokalibrowe karabiny snajperskie Co do obserwacji to odpowiednia technologia ju¿ istnieje. DARPA testuje ju¿ he³my do programu Land Warrior, s± to pe³ne he³my, z mo¿liwo¶ci± na³o¿enia na szybê obrazu w podczerwieni lu¿ noktowizji, kamer± daj±c± 360-stopniowe pole widzenia oraz mo¿liwo¶ci± komunikacji radiowej z innymi ¿o³nierzami oraz pojazdami. Ale w dzisiejszych czasach PA jeszcze nie oznacza³by wcale nie¶miertelno¶ci. Dawa³by pe³n± ochron± przed broni± krótk±, ¶rutow± a mo¿liwe ¿e tak¿e przed karabinami o niezbyt silnej ammunicji (na przyk³ad 5.45mm albo 5.56mm NATO), od³amkami, granatami i minami od³amkowymi. Silna ammunicja karabinowa w wariantach przeciwpancernych ju¿ mog³aby poczyniæ szkody w pancerzu choæ niekoniecznie raniæ w³a¶ciciela. O granatniki ppanc raczej bym siê za bardzo nie martwi³. Trafienie cz³owieka z czego¶ takiego wymaga bardzo dobrego strzelca, zak³adaj±c ¿e ten ne bêdzie w ¿aden sposób robi³ uników. Aby zabiæ cz³owieka w PA wymagane by by³o bezpo¶rednie trafienie, wybuch w pobli¿u móg³by co najwy¿ej uszkodziæ pancerz. Wymarzon± broni± na PA wydaj± siê byæ wielkokalibrowe karabiny snajperskie. Kaliber 12,7mm przebija od 2,5 do 3cm stali pancernej, a to jedna ze s³abszych broni tej kategorii. Wystarczy aby przebiæ PA o ¶redniej odporno¶ci równej ekwiwalentowi 15mm stali pancernej a oprócz tego zmasakrowaæ jego zawarto¶æ. A co powiedzieæ o karabinach kalibru 20mm czy 25mm? Równie skuteczne mog± byæ wielkokalibrowe karabiny maszynowe, z samego fakty ¿e strzelaj± podobn± ammunicj±. Gro¼ne mog± te¿ byæ granaty zapalaj±ce oraz fosforowe, nawet je¶li nie zaszkodz± w³a¶cicielowi pancerza to mog± wys³aæ pancerz na generalny remont niszcz±c zewnêtrzn± warstwê oraz delikatne urz±dzenia obserwacyjne. Poch³anianie wody to straszna komplikacja. W warunkach w których brakuje wody z pewno¶ci± rakowa³oby specjalistycznego sprzêtu do konserwacji PA, tak wiêc taka mo¿liwo¶æ wygl±da na niepotrzebn± komplikacjê. Maski przeciwgazowe - najlepsze rozwi±zanie to zintegrowana z he³mem, z mo¿liwo¶ci± pod³±czenia zewnêtrznego zbiornika tlenu co dawa³oby ochronê porównywaln± z ciê¿kimi kombinezonami przeciwchemicznymi dzia³aj±cymi w zamkniêtym obiegu powietrza, tak wiêc pe³na ochrona na broñ chemiczn± i biologiczn±. Co¶ takiego w zwi±zku z wytrzyma³o¶ci± PA dawa³oby te¿ ciekawy sposób pokonywania przeszkód wodnych, podobny do czo³gów. Po co p³ywaæ skoro mo¿na przemaszerowaæ po dnie? Ta sama w³a¶ciwo¶æ sprawi³aby ¿e po niewielkich przeróbkach PA nadawa³yby siê na kombinezony do dzia³añ w kosmosie. Mia³by spor± przewagê nad tradycyjnymi kombinezonami, nie mówi±c o przydatno¶ci w potencjalnej walce. W pe³ni sztywna konstrukcja pozwoli³aby na u¿ywanie normalnego ci¶nienia wewn±trz co czyni³oby je znacznie wygodniejszymi w stosowaniu. To samo mo¿na powiedzieæ o ³atwiejszym zak³adaniu oraz ¶ci±ganiu na które wystarcza³oby kilka minut. Kolejna du¿a przewaga to odporno¶æ na przedziurawienie. W zwyk³ych kombinezonach astronauci musz± uwa¿aæ ¿eby np. nie przejechaæ rêkawem po jakiej¶ wystrzêpionej metalowej krawêdzi albo nie dziabn±æ siê ¶rubokrêtem. Konstrukcja przystosowana do zatrzymywania pocisków karabinowych na pewno by zlikwidowala ten problem. Si³owniki tak¿e u³atwi³yby poruszanie siê. Jednak w porównaniu do wersji tylko na Ziemiê nale¿a³oby powa¿nie usprawniæ uk³ad ch³odzenia, inaczej taki astronauta po kilkunastu minutach czu³by siê jak w saunie i dostawa³by hipertermii.
No w³a¶ciwie stre¶ci³e¶ wszystkie problemy jakie tu poruszyli¶my. Zajrza³e¶ na stronê BLEEX'a? Tam jest pokazana co¶ co mo¿na uznaæ za prototyp PW. No chyba, ¿e jest to taka podpucha dla mediów, a tak naprawdê prace koncentruj± siê nad czym¶ innym
Poza tym, przy zastanawianiu siê nad budow± PW nie nale¿y ulegaæ s³owom, ¿e jest "czo³g z cz³owiekiem w ¶rodku". Takiego czego¶ nie da siê zrobiæ - choæby dlatego, ¿e do "pokonania" energii kinetycznej potrzeba du¿ej masy, jak± musia³by posiadaæ cel. Prawdziwe czo³gi s± ciê¿kie jak cholera. A jak ciê¿ki jest PW? Zak³adam, ¿e jego masa nie powinna przekraczaæ 200 kilogramów, jak i nie mniej. W przeciwnym razie, uwzglêdniaj±c to, ¿e cz³owiek w PW chodzi³by na stopach, naciski powierzchniowe by³yby tak du¿e, ¿e wszystko by siê pod osob± w PW zapada³o
Ta strona to raczej cywilne zastosowanie podobnej technologii. Co do zatrzymywania energii kinetycznej to masa razem ze sprzêtem i cz³owiekiem oko³o 250kg starcza na wszystko co nie jest w stanie przebiæ tego pancerza. A nawet je¶li nie to najwy¿ej go przewróci, za¶ od sztywnego pancerza, w odró¿nieniu od kamizelek kevlarowych pocisk mo¿e zarykoszetowaæ. To przecie¿ i tak przecie¿ nie ma chroniæ przed dzia³ami przeciwczo³gowymi. Za³ó¿my ¿e powierzchnia jednej stopy PA bêdzie wynosi³a oko³o 500 centymetrów kwadratowych (no co, na pewno musi bæ wiêksza od ludzkiej). Tak wiêc przy pe³nym obci±¿eniu (pancerz, cz³owiek oraz maksymalna ilo¶æ sprzêtu) 300 kg oraz biegu (tylko jedna noga dotyka ziemi) dostajemy nacisk oko³o 1,6 kilograma na centymetr kwadratowy. Nie jest to astronomiczna warto¶æ ale dla porównania czo³g M1 Abrams posiada nacisk trochê wiêkszy ni¿ 1kg\cm^2., choæ z drugiej strony dla pojazdów ko³owych ta warto¶æ zdaje mi siê jest znacznie wiêksza. M.in dlatego pojazdy g±sienicowe znacznie lepiej ni¿ ko³owe radz± sobie w grz±skim terenie.
Z tego wynika ¿e projekt ten zajmuje siê ca³kowitymi podstawami, które w wojskowych wersjach równie¿ bêd± musia³y zostaæ u¿yte. Masa 300 kg wcale nie jest przesadzona. Takie PA by³yby przeznaczone w³a¶nie dla ciê¿ko uzbrojonej piechoty, przeznaczonej w³a¶nie do walki w mie¶cie, a szczególnie do ataków na dobrze bronione pozycje. 300 kg to nie za du¿o dopóki nie bêdzie siê w tym ³azilo po podmok³ych terenach. Poza tym jak by cz³owiek w czym¶ takim mie¶ci³ siê wewn±trz normalnych pojazdów? Do walki w w warunkach w których bardziej liczy siê ma³a waga, rozmiary i mobilno¶æ zdecydowanie bardziej nadaj± siê pancerze oparte na sztucznych miê¶niach, o pó³sztywnej lub elastycznej konstrukcji. Co prawda mo¿liwo¶ci ochrony dla takich s± znacznie mniejsze ale z drugiej strony taki pancerz mo¿na zmie¶ciæ bez wiêkszych problemów w 20-30 kg, oraz bez potrzeby u¿ywania specjalnego wyposa¿enia. Takie bêd± siê nadawa³y w³a¶nie na "uniwersalny" sprzêt. Od ciê¿kich PA tañsze (choæ i tak strasznie drogie), prostsze w budowie i ³atwiejsze w obs³udze. Tak samo jak dzi¶ komandosi i zwykli ¿o³nierze nie nosz± najciê¿szych kamizelek balistycznych tak i nie bêd± nosili najciê¿szych pancerzy wspomaganych. Chocia¿ i tak pewnie nie wszyscy ¿o³nierze bêd± posiadali jakiekolwiek pancerze wspomagane. Sztywne PA liczy³bym na jakie¶ 300 tysiêcy $ za sztukê a lekkie wersje na 100-150 tysiêcy $, a to wszystko przy masowej produkcji. Daje to cenê dobre kilkadziesi±t razy wiêksz± cenê za pancerz ni¿ przy zwyk³ych pancerzach balistycznych.
Nasza dyskusja by³aby o tyle p³odniejsza gdyby: - dostêpnê by³y szczegó³y dotycz±ce BLEEX'a - istnia³o by wydajne ¼ród³o energii, które mo¿na w³o¿yæ do plecaka i zasilaæ z niej co¶ o mocy ma³ego samochodu
Niestety nie znamy tych szczegó³ów, i wed³ug mnie projekt BLEEX mo¿e ewoluowaæ w stronê "mecha" a nie w co¶ co znamy z Fallouta. Natomiast wiem, ¿e "lekkie pancerze" s± w fazach powa¿nych testów, choæ nie natrafi³em na konkretn± stronê z takimi projektami.
Gdy¿ owa betawoltaniczna bateria jest ju¿ dostêpna dla USArmy i z tego co wiem wystarcza do zasilania laptopa przez 30 lat. Jej wiêksza wersja bez problemu nada siê do zasilania PA.
Po pierwsze nale¿y rozdzieliæ trzy typy tych pancerzy:
1) Pancerz Bojowy (elastyczny) z wspomaganiem. Które ju¿ istniej± i mog± nawet wej¶æ do u¿ytku. Jako ¿e s± one wspomagane (Przez sztuczne miê¶nie ale zawsze) to zaliczy³ bym je do: Power Comabt Armor (By odró¿niæ je od zwyk³ych nie-wspomaganych Pancerzów Bojowych z którymi dziel± podobne w³a¶ciwo¶ci obronne). ten typ jest uniwersalny i ¶wietnie nadaje siê dla oddzia³ów specjalnych.
2) Ciê¿ki Pancerz Wspomagany. Co¶ podobnego ,ale mniejszego od PA z Fallouta. Dobrze nadawa³ by siê do walk w mie¶cie. By³a by to forma (bardzo)ciê¿kiej piechoty.
3) Pancerz Mobilny. Taki miniaturowy mech podobny jednak w konstrukcji i dzia³aniu do PA. Jego zastosowanie jest na razie w±tpliwe, ale kto wie co bêdzie w przysz³o¶ci? Podaje go gdy¿ sporo osób jednak uto¿samia je z PA.
Teraz przejdê do opisu funkcji:
1) Wy¶wietlacz w Masce - Jest on konieczno¶ci± by zniwelowaæ ograniczenia percepcji powodowane przez Pancerz. Zawiera³ by najprawdopodobniej: Lornetkê, Noktowizor, Nawigacjê i Komunikacjê.
2) System Separatywny - Ochrona przed ABC jest oczywistym zastosowaniem PA. Prawdopodobnie jego pierwsze modele trafi± w³a¶nie do wojsk chemicznych, które ju¿ teraz u¿ywaj± ciê¿kich i nieporêcznych Kombinezonów z obiegiem zamkniêtym. Jednak w±tpiê by zwyk³a piechota otrzyma³a co¶ ponad to co maj± obecnie (No mo¿e najwy¿ej klimatyzacjê).
3) System Pierwszej Pomocy - Dziwiê siê ¿e nie podjêto w ogóle tego w±tku, gdy¿ wojskowi uwa¿aj± go za niezwykle wa¿ny. W taki Pancerz bez problemu mo¿na by wmontowaæ systemy ratuj±ce ¿ycie, ale nie bêdê siê nad tym rozpisywa³.
4) Opancerzenie - To g³ównie Kevlar i P³yty Ceramiczne. Ich ilo¶æ zale¿y od typu. niemniej typowy PA powinien byæ nimi pokryty ca³kowicie za wyj±tkiem przegubów.
5) Przeguby - Powinny byæ elastyczne. Ale niemniej umiejscowienie si³owników po zewnêtrznej zapewnia ca³kiem dob± ochronê tych miejsc.
6) Rêkawice - Kto powiedzia³ ¿e musi byæ to stalowa piê¶æ? Wiêcej ni¿ zwyk³e rêkawiczki nie jest potrzebna! Dopiero w Pancerzu Mobilnym broñ mo¿e byæ montowana na sta³e.
7) Zasilanie - Bateria J±drowa, o czym pisa³em wcze¶niej.
9) System Odzyskiwania Moczu - Ju¿ teraz istniej± i s± stosowane. Powinny siê znale¼æ, ale nie od razu musz± byæ u¿ywane. Co do innych rzeczy to narzazie siê wstrzymam.
10) Si³owniki - Wiadomo ju¿ teraz ¿e s± elektryczne i na razie stabilno¶æ stanowi problem, ale z czasem powinny pojawiæ siê i uk³ady niweluj±ce si³y obalaj±ce.
Taki system ratuj±cy ¿ycie móg³by zawieraæ np. defibrylator, kiedy powiedzmy kole¶ zemdleje bo wybuch³ obok niego granat albo bomba to mo¿e wstaæ po parunastu sekundach.
Defibrylator, Zestaw Tlenowy, Adrenalina, ¦rodki Przeciwbólowe, Antybiotyki, jakie¶ systemy tamuj±ce krwawienie i tym podobne.
Co do wstawania to nie jest ET:QW, ale taki zestaw skutecznie podtrzyma³ by przy ¿yciu delikwenta do przyj¶cia medyka. A pamiêtajcie ¿e szybko¶æ udzielenia pomocy jest tu bardzo wa¿na.
Nie wiem, czy ten film znacie: http://pl.youtube.com/watch?v=ynL8BCXih8U
Cyberdine? czy¿by to nie by³a ta firma z Terminatora co w drugiej czê¶ci mieli komponenty z pierwszego terminatora i to nich bazowali swoj± technologie? je¶li tak to jest siê czego baæ
Mo¿e to nie do koñca na temat ale amerykanie opracowali nowy typ pancerza czyli tzw. "Dragon Skin" ( http://en.wikipedia.org/wiki/Dragon_Skin_body_armor ) Jest to pancerz zrobiony z nak³adaj±cych siê na siebie ceramicznych p³ytek. Jest on o tyle ciekawy ¿e mimo wysokiej elastyczno¶ci chroni on skutecznie przed amunicj± po¶redni±. Nie wiem czy ju¿ widzieli¶cie, ale ¶miem w±tpiæ.
O wiele lepsze to od tego "battle goata", o którym w jednym z nowszych newsów jest napisane. Szkoda tylko, ¿e na filmie d¼wiêku nie ma - ciekawe, czy ten egzoszkielet te¿ wydaje jekie¶ cdziwne odg³osy .
Przyda³oby siê jaki¶ artyku³ o tym napisaæ Jak kto siê zna na robotyce i by³by chêtny do wspó³pracy - to kto wie
Japoñczykom to o wiele lepiej idzie ni¿ USA. Ale o prejekcie japoñskim nikt nie chce czytaæ bo on ma s³u¿yæ chorym ludziom jak i zarówno zwyk³ym pracownikom fizycznym a nie ¿o³nierzom na wojnie...
Ch³opaki mo¿e was trochê zaskoczê, ale by³o ju¿ o kupce i siku do PA, a ja mam pytanie co z papu ???
jak wyobra¿acie sobie system od¿ywiania i przyjmowania pokarmów w PA ? na dzisiejszy stan, wysoko energetyczne pigu³ki nie s± w stanie zapewniæ podobnych warto¶ci energetyczno-od¿ywczych (szczególnie to drugie) jak schabowy z ziemniaczkami mamusi w niedzielny obiad
to samo z uzupe³nianiem zapasów pokarmu nawet je¶li ma to byæ wysoko bia³kowo-wêglanowa papka czy pokarmy al kosmiczne jedzenie astronautów
prosta zale¿no¶æ super szczelny pancerz (ochrona bakteriologiczno-chemiczno-radiacyjna) trochê k³óci sie z doustnych przyjmowaniem pokarmów, wniosek ? albo bêdzie jaka¶ sta³a objêto¶æ przenoszonego po¿ywienia które trzeba uzupe³niaæ (i problem, bo pewnie musi byæ specjalnie przygotowane, a nie ¿e soldier otwiera klapkê i wsypuje trochê ry¿u, trochê miecha a potem jak w mikserze robi sie wy¿erka :> ) albo w jaki¶ sposób he³m umo¿liwia mu wziêcie kêsa udka z kurczaka
mo¿emy te¿ wzi±æ pod uwagê opcje, ¿e he³m sie czasowo "rozszczelnienia" przy³bica :PPP sie podnosi i mo¿na sie zajadaæ choæ nie wiem jak takie co¶ wp³ynie na w³a¶ciwo¶ci ochronne g³ówki (sorry wytrzyma³o¶æ materia³ów -> next semestr )
btw. pozdrawiam s±siadów z wydzia³u obok (Gliwice )
Za³ó¿my mo¿e wpierw, ¿e: 1) Przyjmowanie wody i posi³ków uzale¿nione bêdzie od mo¿liwo¶ci robienia siku i klocka.
2) PW to mimo wszystko nie super-duper szczelny kombinezon kosmiczny - NIE PRZESADZAJMY W JEGO MO¯LIWO¦CIACH
A skoro tak - to wed³ug mnie sprawa mo¿e byæ o tyle jasna, ¿e: 1) W PW nie bêdzie siê godzinami ³azi³o po miejscach gdzie napromieniowaniem siecze jak diabli. Bo mimo wszystko skontruowanie PW jest dzi¶ o wiele bardziej prawdopodobne ni¿ Rad-X czy Rad-Awayów.
2) Kole¶ w PW ma co¶ wykonaæ w terenie zagro¿onym ska¿eniem, a PW ma mu ska¿enie zminimalizowaæ. W przypadku zagro¿enia biologicznego sprawa jest prosta - najwa¿niesza to szczelno¶æ. W przypadku chemicznego ju¿ tak ³atwo nie jest - bo bo PW to nie zwarta bry³a i ma na sobie rzeczy z ró¿nych materia³ów. A ró¿ne ¶rodki chemiczne mog³by ró¿nie na nie wp³yn±æ. Wreszcie promieniowanie - PW nie chroni w 100% przed nim - bo nie jest on zbudowany z kilku centymetrów o³owiu.
Wobec tego widzia³bym to tak:
Ziomki w PW wykonuj± zadanie bojowe w trudnym terenie ska¿onym promieniotwórczo/chemicznie/biologicznie. Omijaj± potencjalnie miejsca gdzie jego poziom mo¿e byæ podniesiony (do³y z wod±, piwnice z wybitymi oknami itp). Po wykonaniu zadania - wycofuj± siê do swojej bazy, gdzie czyszcz± i odka¿aj± PW, nape³niaj± zbiorniki z pitn± wod±, opró¿niaj± zbiorniki z moczem. Potem biegn± zrobiæ owego klocka i siê porz±dnie nawszamaæ.
Mo¿e to ma³o fantastyczne ale na pewno naukowe i mo¿liwe do realizacji No i jaki¶ cewnik w cewkê moczow± trza by mieæ za³o¿ony
Filozofia u¿ycia PA nie ró¿ni siê niczym od filozofii u¿ycia kombinezonu przeciwchemicznego (Z tym ¿e w PA da siê sensownie walczyæ, a w "kondonie" nie).
Co do u¿ycia tych ¶rodków to nie ma co przesadzaæ, gdy¿ tacy ¿o³nierze nie bêd± przecie¿ wa³czyæ miesi±cami bez zaplecza. W warunkach bez ska¿eñ nie ma powodu by uciekaæ siê do bajerów wiêc posi³ki przyjmowaæ bêdzie siê po zdjêciu/otwarciu he³mu, a potrzeby fizjologiczne poprzez klapki (albo po zdjêciu PA je¶li bêdzie to wystarczaj±co ³atwe). Je¶li za¶ teren jest ska¿ony to czas przebywania w PA radykalnie spada i trzeba po prostu czê¶ciej udawaæ siê do obozu/schronienia/pojazdu, a takie bajery jak worek do sikania, czy pojemniki na napoje energetyczne s± tylko opcjami przed³u¿aj±cymi czas dzia³ania w terenie (i s± ju¿ od do¶æ dawna stosowane przez wojsko, a w szczególno¶ci oddzia³y przeciwchemiczne).
PS: Realne odpowiedniki Rad-X i Rad-Away istniej± ju¿ od dawna.
Chyba nie przez nasze wojsko - bynajmniej nie jako osobiste wyposa¿enie ka¿dego ¿o³nierza
Woda zawsze siê przyda do picia, choæ szczerze mowi±c nie wiem jak takie co¶ mog³o byæ rozwi±zane. Jaka¶ rurka przy ustach w he³mie? Podawanie jej sobie jêzykiem do ust?
£atwiej jest w swoich dywagacjach zbli¿yæ siê do faktycznej prawdy gdy chodzi o zasilanie, czy budowê PW. Natomiast wej¶æ na mielizny w przypadku ergonimicznej infrastruktury - jak picie czy potrzeby fizjologiczne, ¿e tak to nazwê
Realne odpowiedniki Rad-X i Rad-Away istniej± ju¿ od dawna. To znaczy np. co? I czy ich u¿ycie niesie ze sob± takie skutki jak ich falloutowych pierwowzorów?
Co do PA wszelkiej ma¶ci - pamiêtajcie, ¿e ju¿ od dawna wszystko idzie w stronê SPECJALIZACJI. Co¶ a'la PA na pewno powstanie, ale o tych wszystkich bajerach na raz zapomniejcie... wyobra¿acie sobie jak awaryjne by³oby takie co¶? I jak drogie? I kto by to serwisowa³? Im wiêcej bajerów tym sprzêt jest delikatniejszy, a przecie¿ w sprzêcie bojowym chodzi przede wszystkim o niezawodno¶æ...
I nie ma co tego porównywaæ do osprzêtu dla pilotów. Tam jedno trafienie i tak koñczy siê ¶mierci±... A tutaj mamy co¶ co ma przetrwaæ nawet zmasowany ostrza³... i dzia³aæ bez zarzutu...
Chocia¿ jak siê za co¶ wezm± amerykanie... znaciê t± historiê o amerykañskim kosmicznym d³ugopisie??
Chyba nie przez nasze wojsko - bynajmniej nie jako osobiste wyposa¿enie ka¿dego ¿o³nierza Woda zawsze siê przyda do picia, choæ szczerze mowi±c nie wiem jak takie co¶ mog³o byæ rozwi±zane. Jaka¶ rurka przy ustach w he³mie? Podawanie jej sobie jêzykiem do ust?
Rezro --> Chodzi³o mi bardziej o te systemy pierwszej pomocy, odzyskiwanie wody z potu, systemy celowania w masce, telefon polifoniczny z mp3 wbudowany w he³m, opiekacz do tostów w przedramieniu, miniaturowe wycieraczki na goglach...
No dobra, te trzy ostatnie mog± byæ
A ... je¶li tak to siê z tob± zgodzê. Ró¿ne bajery to dopiero pie¶ñ przysz³o¶ci (choæ mog± pojawiaæ siê pojedynczo w specjalistycznych zestawach). Niemniej Przynajmniej czê¶ciowa ochrona przed ska¿eniami (g³ównie gazem) jest na tyle wa¿na ¿e byæ po prostu musi (Maska i "Kondon" to standardowe wyposa¿enie ka¿dego ¿o³nierza)!
Taki newsik jaki znalaz³em na onecie.
""Gazeta Wyborcza": Byæ mo¿e ju¿ nied³ugo czeka nas rewolucja w wojsku. Gazeta pisze o nowym wynalazku amerykañskich naukowców - egzoszkielecie. Wa¿±cy 75 kilogramów aluminiowy pancerz ma doprowadziæ do tego, ¿e ¿o³nierze bêd± kiedy¶ w stanie dorównywaæ antycznym herosom. Dzi¶, maszyna 20-krotnie zwiêksza si³ê swego "kierowcy". Wojskowi planuj±, ¿e ju¿ nied³ugo tak uzbrojeni ¿o³nierze bêd± wykorzystywani do za³adunku, przenoszenia skrzyñ z amunicj±, naprawy ciê¿kiego sprzêtu czy noszenia rannych. Temu, który kiedy¶ ruszy w egzoszkielecie do boju, bêdzie on dodatkowo zapewnia³ ochronê przed kulami. Amerykañski ¿o³nierz XXI wieku za³o¿y te¿ na g³owê he³m wyposa¿ony w wy¶wietlacz, kamerê i system komunikacji.
Producent twierdzi, ¿e aluminiowy kostium bêdzie mo¿na kupiæ za cenê ma³ego samochodu - w USA s± one prawie dwa razy tañsze ni¿ w Polsce. Strategia firmy zak³ada, ¿e egzoszkielety najpierw wmaszeruj± do wojska, a potem trafi± tak¿e do cywila - bêd± u¿ywane na przyk³ad przez stra¿aków i robotników w fabrykach. Zapewne kiedy¶ pomog± te¿ osobom niepe³nosprawnym, tak¿e weteranom wojennym.
Zanim ta nowinka techniczna trafi do Iraku czy Afganistanu, in¿ynierowie bêd± musieli rozwi±zaæ problem zasilania. Akumulatory ich egzoszkieletu wytrzymuj± ledwie pó³ godziny."
Nie ¿ebym co¶ mówi³ ale jak tak dalej pójdzie to do fallouta zabraknie nam JEDYNIE solidnej wojny atomowej. Bo reszta ju¿ powoli jest...
Mie sie to podoba! ^^ Czekam tylko, az to wprowadza. Co za szczesliwy dzien! Ciekawy tylko jestem jak to wyglada. Zaledwie 75 kilo wagi i zwieksza sile 20 krotnie? Czyli teoretycznie takie ludzik z tym na sobie moglby bez problemu podniesc ok 1 tone... Nie przewazyloby go czasem?
Nie bo bedziesz mial tez sile w lydkach i nawet jesli cialo bedzie sie przechylac to lydki zawsze beda stac pod katem 90 stopni do podloza.....patrz scena z "Matrix", Neo unika kul na dachu wierzowca
Chocbys nie wiem ile sily mial, jesli srodek ciezkosci przesunie sie poza pole podstawy na ktorej opiera sie cialo musisz sie przewrocic nie ma bata ...
Kurczê - dobre siedemdziesi±t lat za wcze¶nie wprowadzaj± PA, chocia¿ to pó³ godziny raczej eliminuje tak± maszynkê na polu bitwy - ale niech wymy¶l± jaki¶ logiczny system zasilania, to ka¿d± wojnê taka armia wygra bez problemu... Pancerz wspomagany ju¿ teraz, to co bêdzie za lat klilkadziesi±t? Mechy?
Ten newsik potwierdza tylko moj± tezê (ale to brzmi - jak niczym wynurzenia jakiego¶ wielkiego my¶liciela hehehe ), ¿e ca³y ten interes zwi±zany z PW rozbija siê o kant dupy gdy dochodzimy do kwestii jak to zasiliæ.
¯e siê samo zacytujê:
Jednak samo zastosowanie silnika hydrauliczngo w uk³adzie napêdowym WPBP jest raczej problematyczne. G³ówn± prace w systemie bêd± wykonywaæ si³owniki i pompa hydrauliczna. Jednak do jej napêdu - czyli wytworzenia energii ci¶nienia strumienia cieczy t³oczonej - potrzebne bêdzie dostarczenie energii mechanicznej. Zapewniæ to mo¿e w przypadku WPBP silnik elektryczny gdy¿ zak³adamy, ¿e urz±dzenie bêdzie zasilane w³a¶nie energi± elektryczn±. Co bêdzie jej ¼ród³em - jest to ju¿ spraw± do innych rozwa¿añ. Na pewno Pancerz Bojowy nie powinien byæ zasilany silnikiem spalinowym, gdy¿ z oczywistych powodów nikt nie bêdzie za sob± ci±gn±³ beczki z paliwem. A i sama praca takiego silnika do najcichszych to nie nale¿y. Wybór ¼ród³a energii do WPBP powinien wiêc uwzglêdniaæ warunki pracy urz±dzenia oraz byæ dopasowany do wymagañ jakie stawia uk³ad hydrauliczny. No w³a¶nie - i nadal nic na ten temat nie wiadomo. Jak d³ugo ma taki pancerz dzia³aæ, jak ma byæ zasilany, co z infrastruktur±?
Squonku, podobnie o kant dupy mo¿na sobie rozbiæ wszystkie alternatywne napêdy do samochodów:D
A moim zdaniem gdy technologia pozwoli na zbudowanie sensownych pancerzy egzoszkieletowych, na polach bitew bêd± królowaæ roboty. Bo po co wysy³aæ drogi sprzêt z cz³owiekiem, jak mo¿na du¿o tañszy bez niego? To bêdzie era mechów (niekoniecznie wielko¶ci ciê¿arówek)
Hmm... tylko, ¿e w przypadku PW ca³y niekiedy pokutuje w rozumowaniu ich sensu dzia³ania my¶lenie têpo oparte na grze. Czyli na tym, ¿e s± to "jakie¶ czo³gi, mechy, itp".
Tymczasem PW a'la Fallout to w sumie lekkie urz±dzenie, w którym cz³owiek móg³by siê w miare normalnie poruszaæ nawet gdyby mu zasilanie je...³o. No to taka in¿ynierska logika - w koñcu PW nie u¿ywa siê w kosmosie, gdzie waga nie gra a¿ takiej roli tylko na ziemi.
A skoro tak, to cudów nie ma - bez ma³o gabarytowego zasilania interes nie wypali. Za¶ samochód ma t± przewagê na PW, ¿e ma miejsce gdzie mo¿na wrzuciæ w niego to i owo.
Podejrzewam, ¿e je¶li krzyzys paliwowy bêdzie siê nadal umacnia³, to kto wie - mo¿e do ³ask wróc± pomys³ z przed lat - zarzucone w wyniku odpowiedniej technologii. Turbiny gazowe, silniki Wankla - tak tylko rzucam na szybko
Tymczasem PW a'la Fallout to w sumie lekkie urz±dzenie, w którym cz³owiek móg³by siê w miare normalnie poruszaæ nawet gdyby mu zasilanie je...³o. No to taka in¿ynierska logika - w koñcu PW nie u¿ywa siê w kosmosie, gdzie waga nie gra a¿ takiej roli tylko na ziemi.
Co do zasilania to pok³adam nadzieje w bateriach betawoltanicznych i innych atomowych bateriach, bo nie wiem czy wiecie ale takie technologie ju¿ istniej±.
Niemniej nie wiedzê faktycznego miejsce dla PA gdy¿ gdy to ju¿ bêdzie zdatne to jakiego¶ sensownego u¿ycia bojowego, to roboty bojowe bêd± na tyle sprawne ¿e po prostu nie bêdzie siê op³acaæ stosowaæ PA (Poza oczywi¶cie ochron± dowódców i obs³ugi na polu walki).
Co do Mechów to wszystkie droidy, mechy, gery i inne humanoidalne badziewie nie ma ¿adnego logicznego zastosowania na polu walki gdy¿ humanoidalno¶æ jest po prostu niepraktyczna w walce (du¿a wysoko¶æ, skomplikowanie, zawodno¶æ itd. itp.).
Jesli cos takiego bedzie napedzane hydraulicznie, to chocby nie wiem, jak lekkie bylo nie latwo bedzie zginac 'konczyny' sila ludzka... Chyba ze najpierw spusciloby sie plyn...
Hydraulika by³aby jedynie potrzebna do zwiêkszenia si³y w przypadku podnoszenia czego¶ ciê¿kiego. Choæ nie mam rozbudowanej wiedzy z zakresu automatyki i robotyki to na swój in¿ynierski zmys³, widzia³bym proste rozwi±zanie tej kwestii.
W normalnym u¿ywaniu PW na sobie - np. klepniêcie kole¿anki z oddzia³u w ty³ek czy podrapanie siê po g³owie - nie jest ci potrzebna super si³a generowana przez hydraulikê. Uk³ad mierz±cy si³ê jaka oddzia³ywuje na uk³ad twoja rêka zamkniêta w os³onie pancerza stwierdza, ¿e wydatek si³owy jest ma³y i w³±cza zawory dziêki którym p³yn przelewa siê w te i wewte.
Dopiero kiedy w ³apy bierzemy co¶ ciê¿kiego - np. beczkê piwa, uruchamia siê uk³ad mierz±cy ciê¿ar ³adunku oraz "odgaduj±cy" z jak± si³± my chcemy to podnie¶æ (szybko¶æ, kierunek, itp).
Potrzebne by to by³o, a by takiej beczki np. przy podnoszeniu w górê (tzw. rwanie) nie wyrzuciæ w górê, kiedy nagle taka silna znalaz³a by siê w naszych ³apach. Lub te¿ aby nam ramion ze stawów nie wykrêci³o.
¯adnej fantastyki - czysta nauka
Hydraulika dajê prostotê wykonania mechanizmu przy jednoczesnym zachowanie mocy urzadzenia. Sam silnik elektryczny daje ruch obrotowy, no nie? I teraz jak to przenie¶æ do poruszania np. ramion? Przek³adnia mechaniczna? A jak j± upchaæ w w PW? Czym przenie¶æ efekt zadzia³ania silnika - ciêgnami, ³añcuchem?
Hydraulika rozwi±zuje ten problem poprzez przesy³ cieczy o odpowiednim ci¶nieniu, która dzia³aj±ca na t³ok przesuwa go daj±c u¿yteczn± si³ê.
Problem jest jednak taki, ¿e w przyadpku PW powinna zgraæ siê hydraulika z eletryk± i elektronik±. A na koñcu i tak jest ¼ród³o zasilania
@ Squonk Zwróæ uwagê ¿e ja porównywa³em PA do robota, a nie cz³owieka do robota (Nie przeczê ¿e cz³owiek ma istotne zalety nad maszynami)!
PA to w gruncie rzeczy taki robot z cz³owiekiem w ¶rodku i posiada te same wady (zawodno¶æ, koszta) i zalety (wytrzyma³o¶æ na ostrza³ i si³a). Porównuj±c PA do robota o podobnych gabarytach widaæ wyra¼nie ¿e PA jest potencjalnie bardziej zawodny, dro¿szy, a tak¿e nie nadaje siê do zadañ typu wy¶lij-zapomnij, a z drugiej strony uk³ad taki posiada znacznie mniejsze mo¿liwo¶ci ni¿ robot gdy¿ cz³owiek zajmuje miejsce i wymaga specjalnego traktowania, nie mówi±c ju¿ ¿e stanowi swego rodzaju s³aby punkt. Jedyn± zalet± obecno¶ci cz³owieka jest to ¿e ma on znacznie wiêksze szanse poradziæ sobie w nieoczekiwanych stacjach (Ale z tym mo¿na sobie poradziæ poprzez dowodzenie z zewn±trz). Tak wiêc oczywiste jest ¿e stawianie kolesi w PA na pierwszej linii ognia jest nieporozumieniem, niemniej oczywi¶cie ich u¿ycie jako dowodzenie-wsparcie-serwis jest jak najbardziej wskazane!
Edit: Gdy w wyniku wyniszczaj±cej wojny wszystko zawiedzie to i tak do akcji wkrocz± ludzie tyle ¿e nie ma wiêkszej ró¿nicy, czy z rezerwy, czy ci z popsutych PA (Mówiê o d³u¿szej perspektywie czasowej wiêc czas dotarcia na front (Swoj± droga obecnie krótki) nie ma tu wiêkszego znaczenia). Niemniej gdy wszystko dzia³a, to oczywiste jest ¿e PA s± na gorszej pozycji w bezpo¶redniej walce ni¿ roboty dowodzone z ty³ów.
Hydraulika dajê prostotê wykonania mechanizmu przy jednoczesnym zachowanie mocy urzadzenia. Sam silnik elektryczny daje ruch obrotowy, no nie?
Ja bym by³ raczej za mini reaktorem atomowym zimnej fuzji. Tylko nie wiem czy mój pomys³ jest mo¿liwy: reakcja w trakcie rozprê¿ania gazu z uranem pod du¿ym ci¶nieniem. Czy jest na sali in¿ynier nuklearny?
Tak wiêc oczywiste jest ¿e stawianie kolesi w PA na pierwszej linii ognia jest nieporozumieniem, niemniej oczywi¶cie ich u¿ycie jako dowodzenie-wsparcie-serwis jest jak najbardziej wskazane! Ale przeca nie stawia³by¶ te¿ na pierwszej linii ludzi bez PW Jak ju¿ to wiadomo co - czo³gi, BWP, transportery czy artyleriê.
Za¶ celem budowy takiego cacka jak PW jest zast±pienie tych¿e na polu walki, kiedy braknie paliwa do ich zasilania. Czyli taki powrót taktyki wojskowej do czasów I Wojny ¦wiatowej.
@Szpon Moc silnika elektrycznego zale¿y od jego wymiarów, a to co nas interesuje to moment obrotowy:
N = 2 PI * M * n
Gdzie: N - to moc [W] M - moment obrotowy [Nm] n - obroty na sekundê.
To co nas bêdzie krêciæ w przypadku PW to moment obrotowy takiego silnika. No nie wiem jaki to musia³by byæ smoczy silnik by jednym swoim pó³obrotem da³ odpowiedni± moc
Dlatego poszliby¶my w wykorzystanie obrotów - czyli szybkie obroty zamienili w przek³adni na ma³e, ale przy du¿ym momencie. Tylko gdzie do PW wstawiæ ow± przek³adniê? A co z pr±do¿erno¶ci±? Natomiast wzglêdnie ma³y silnik elektryczny zasilaj±cy pompê hydrauliczn± to ju¿ inna para kaloszy
I na koniec:
Przy takiej samej mocy i prêdko¶ci obrotowej silnik hydrauliczny ma masê 14 razy mniejsz± od silnika elektrycznego, a gabaryty a¿ o 26 razy mniejsze.
@ Squonk Celem budowy PW jest ochrona ludzi na polu walki! A argumentu o braku paliwa bym nie podawa³, bo ¿ycie to nie Fallout! Zwróæ uwagê ¿e gdyby ju¿ zaczêto stosowaæ odpowiednie zasilanie do PW (Baterie atomowe -> Przypominam ¿e to autentyczna technologia) na szerok± skalê to chyba logiczne jest ¿e i mo¿na by u¿yæ czego¶ takiego do zasilania czo³gu/wozu pancernego czy czego tam trzeba. Nie twierdzê ¿e nie nale¿y chroniæ ludzi pancerzami, z tym ¿e zwróæ wróæ uwagê ¿e nie wszêdzie da siê pos³aæ czo³g, czy samolot i czasem (np. w mie¶cie) u¿ycie lekkiej jednostki bojowej jest niezbêdne. W takich przypadkach lepiej pos³aæ robota bojowego do szturmu który do domu wróciæ nie musi, nie mówi±c ju¿ o zaletach robotów takich jak naprawdê niewielkie rozmiary, czy zdolno¶æ latania (w niektórych modelach).
Nigdy nie twierdzi³em, ¿e faktycznie u¿ycie PW we wspó³czesnych czasach to skutek braku paliwa. W moich tezach odnosi³em siê do walk w terenach zurbanizowanych, przy specyficznych misjach wojskowych - jak stabilizowanie sytuacji (cokolwiek to znaczy)
Irak i poniek±d Afganistan pokaza³y, ¿e zdobycie jakiego¶ terenu jest ma³ym miki w porównaniu z tym, jak taki teren utrzymaæ zachowuj±c na nim porz±dek. Snajperzy, miny, samobójcy - to codzienno¶æ wojen w tamtym terenie.
Amerykanie nie byli na to przygotowani przez lata. Somalia tylko ich utwierdzi³a, ¿e musi byæ lekko, szybko i mobilnie. Teraz wszystko siê zmienia.
Na pokazach technicznych pokazywano (program o technikach wojskowych kana³u PLANETE) w³ókna, które siê ¶ci±gaj± pod wp³ywem impulsów elektrycznych. Takie co¶ bêdzie lepsze od standardowych silników czy hydrauliki.
A mechy nie musz± byæ humanoidalne. Wystarczy samobie¿ny, zdalnie sterowany karabin maszynowy i proszê, mamy mecha
Projektuje siê ju¿ takie, roboty same omijaj± przeszkody i strzelaj± tam, gdzie cz³owiek skieruje celownik laserowy. Oczywi¶cie, niedoskona³o¶æ elektroniki w porównaniu z nerwami zwierz±t powoduje ich niesamowit± powolno¶æ i "têpotê" w wyszukiwaniu drogi, ale to one bêd± na polach bitew, nie power armory.
Je¶li takowe maszyny nie bêd± wyposa¿one albo w super-duper komputery, albo w namiastkê sztucznje inteligencji - to mo¿e bêd± one dobrymi wojownikami pola walki, ale s³abo je widzê w starciach partyzanckich - jak w Iraku czy w Afganistanie.